Podsumowanie 2022 roku okiem rolników

Z powodu pandemii ostatnie lata były trudne dla wielu branż. Negatywne skutki nie ominęły rolnictwa. W mijającym roku dotykające wszystkich skutki wojny w Ukrainie także były źródłem wielu problemów. Jak zatem rolnicy oceniają ostatnie 12 miesięcy? Poprosiliśmy kilku z nich o podsumowanie 2022 w rolnictwie.

Pandemia odcisnęła swoje piętno na produkcji spożywczej, więc siłą rzeczy odczuło ją także wielu rolników. Ponadto zerwane łańcuchy dostaw do dziś powodują trudności w dostępie do części potrzebnych do napraw, ale i produkcji nowych maszyn. Kiedy już wydawało się, że sytuacja wraca do normy, wybuchła wojna w Ukrainie. Trudna sytuacja geopolityczna odbija się na wszystkich dziedzinach życia. Jednak nie sposób pominąć takich jej konsekwencji jak choćby dostępność i wysokie ceny nawozów. Czy podsumowanie 2022 roku okiem rolników zdominują właśnie takie wątki?

Podsumowanie 2022 – koszty

Wzrost cen jest faktem i rolnictwo nie jest tu wyjątkiem. Nasi rozmówcy zwracają uwagę, że ceny nawozów kilka miesięcy temu osiągnęły tak wysoki pułap, że pomimo pewnych obniżek koszt zakupu nadal jest trudny do zaakceptowania. Marcin Świtała, rolnik z województwa świętokrzyskiego wskazuje także na wysokie ceny paliw.

Podsumowanie 2022 w rolnictwie

Podsumowanie 2022 w rolnictwie – Marcin Świtała wskazuje na trudności związane z wysokimi kosztami i niskimi cenami skupu.

fot. Daniel Biernat

Podsumowanie 2022 w rolnictwie nie będzie kompletne, jeśli nie wspomnimy o maszynach. Niestety rolnicy także w tym wypadku uskarżają się na znaczne wzrosty cen. To jednak nie wszystko.

Rolnicy wskazują także na problemy z dostępnością. – Są problemy z częściami zamiennymi – mówi Alfred Kieloch prowadzący gospodarstwo na Dolnym Śląsku – trzeba czekać na naprawę, wiele tygodni.

Ceny skupu – podsumowanie 2022 r.

Z wypowiedzi rolników wyłania się jednak umiarkowany optymizm. – Ceny mleka były dość wysokie – mówi Jarosław Szmurło z Podlasia. Inni nasi rozmówcy przyznają, że także ceny skupu zbóż czy rzepaku były w tym roku dobre.

Waldemar Barabasz z województwa dolnośląskiego mówi otwarcie – Dwa lata temu pszenicę sprzedawaliśmy po 800 zł, dziś sprzedajemy po 1400 zł. Także nie tylko wzrastają koszty, ale przychody też nam wzrosły. 

Podsumowanie 2022 w rolnictwie – okiem rolnika

Uwadze rolników nie umykają problemy, jakie przyniósł 2022 rok, ale znajdują też pozytywy. Usłyszeliśmy, podsumowanie 2022 w rolnictwie, zaczynające się od stwierdzenia, że to nie był zły rok dla rolnictwa.

Jak nasz rozmówca argumentował taką ocenę? Czy dostrzega też problemy? Odpowiedzi na te pytania, a także wiele innych opinii, znajdziesz w naszym materiale wideo.

Zobacz jak, rolnicy podsumowują rok 2022!

 

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *