Pomoc dla sektora drobiowego – Ursula von der Leyen odpowiada

Poseł do PE Krzysztof Jurgiel zwrócił się do KE o pomoc dla sektora drobiowego. Ma to związek z trudną sytuacją w jakiej znalazł się rynek drobiu. Oprócz tego, poseł zaapelował o ograniczenie przywozu mięsa drobiowego do UE. Czy Komisja skieruje w końcu wsparcie dla dotkniętych kryzysem producentów drobiu?

KE kieruje wsparcie dla rolnika i dla przedsiębiorcy – czy do hodowców drobiu pomoc tez trafi?

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen poinformowała, że KE przyjęła tymczasowe ramy prawne, które pozwalają krajom UE przyznać pomoc rolnikom w wysokości do 100 000 euro. Wsparcie finansowe mogą także otrzymać przedsiębiorstwa (do 800 000 euro), które zajmują się przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych.

Komisja zaproponowała ponadto, inicjatywę inwestycyjną ,,plus”, która pozwoli na większą elastyczność przy wykorzystywaniu funduszy UE. Przewodnicząca przypomina również, że na skutek COVID-19 wydłużono termin składania wniosków, a także zwiększono zaliczki na płatności bezpośrednie i obszarowe. Wspominaliśmy o tym w artykule KE kieruje dodatkowe wsparcie dla rolników!

Wsparcie niewątpliwie było, ale czy jakakolwiek pomoc trafi do sektora drobiowego?

Pomoc dla sektora drobiowego – wsparcie dla sektora mięsnego, ale bez drobiu?

Wsparcie skierowano także w stronę sektora mięsnego, jednak przyjęty pakiet nie dotyczy drobiu. Główny powód jest taki, że nie jest on częścią standardowej siatki bezpieczeństwa, którą można szybko uruchomić za pomocą rozporządzenia wykonawczego.

Ponadto, charakter sektora drobiarskiego (krótki cykl produkcyjny i niskie ceny mrożonych produktów z mięsa drobiowego) – to czynniki, które nie sprzyjają środkom w zakresie prywatnego przechowywania. Jednakże Przewodnicząca KE zapewnia, że sytuacja na poszczególnych rynkach monitorowana jest na bieżąco.

Pomoc dla sektora drobiowego – na ograniczenie przewozu mięsa drobiowego do UE też nie ma co liczyć?

Poseł Krzysztof Jurgiel wnioskował o pomoc dla sektora drobiowego, a także o zawieszenie przewozu mięsa drobiowego do UE. Według Ursuli von der Leyen COVID-19 nie jest wystarczającym powodem, aby wprowadzić ograniczenia w handlu produktami spożywczymi.

Mogłoby to się wówczas odbić na eksporcie, co jest ważną kwestią w odniesieniu do mięsa drobiowego, które odnotowuje nadwyżkę w handlu z krajami trzecimi. Przewodnicząca KE podkreśliła na koniec, że polski drób szczególnie skorzystał na takiej sytuacji w ostatnich latach. 

Całą treść odpowiedzi Przewodniczącej KE w sprawie sytuacji sektora drobiowego można przeczytać na stronie KRIR.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *