Pomoc klęskowa nie dla wszystkich rolników 2022?

Pomoc klęskowa dla rolników 2022 miała stanowić wsparcie dla rodzin rolniczych poszkodowanych przez niekorzystnie zjawiska pogodowe. Okazuje się jednak, że w czasie trwającego naboru wniosków pojawiają się nowe warunki. Na skutek ich wprowadzenia ma miejsce wykluczenie rolników z przyznania pomocy suszowej 2022. Z powyższymi zmianami nie zgadzają się rolnicy, a także samorząd rolniczy który zainterweniował w tej sprawie.

Producenci od pewnego czasu mają pod górkę, aby z powodzeniem uzyskać pomoc klęskową skierowaną do nich, czyli rolników 2022. Wszystko przez pojawiające się w czasie trwającego już naboru wniosków zmiany powodujące wykluczenie części producentów.

Pomoc klęskowa dla rolników 2022 – zmiany

Pomoc klęskowa może trafić jednak nie do wszystkich rolników 2022 z powodu zmieniających się przepisów, które wprowadzają nowe warunki przyznania wsparcia. Jednym z nich jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 listopada br. w którym wprowadzono dodatkowy wymóg złożenia kopii faktur z informacją o sprzedaży produktów rolnych w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 30 września 2022 r.

Pomoc suszowa 2022 – inne dokumenty zamiast faktury

Jak zauważa jednak Zarząd KRIR w nowym rozporządzeniu z pomocy klęskowej 2022 wykluczono rolników ryczałtowych, rolników prowadzących sprzedaż bezpośrednią lub zajmujących się działalnością w ramach RHD. Tym samym zapowiadana pomoc klęskowa nie będzie skierowana dla rolników 2022.

Z powodu wykluczenia części rolników samorząd rolniczy zwrócił się o pilną zmianę przepisów. Dzięki którym wspomniana grupa rolników będzie mogła złożyć zamiast faktur inne dokumenty potwierdzające sprzedaż produktów. W przypadku rolników na ryczałcie mogą to być np. kopie umowy kupna-sprzedaży z potwierdzeniem przelewu. Z kolei, przy sprzedaży bezpośredniej lub RHD należy wprowadzić możliwość przedstawienia rejestru sprzedaży.

Jeżeli natomiast złożenie dokumentów sprzedaży nie będzie możliwe z powodu ich braku. To wówczas wtedy według KRIR należy umożliwić rolnikom przedstawienie dokumentów zakupu środków produkcji na kwotę np. 3000 zł.

Pomoc klęskowa dla rolników 2022 – wniosek o zmianę przepisów

Na konieczność wprowadzenia zmian w przepisach zwróciła uwagę również Dolnośląska Izba Rolnicza, która swoje zastrzeżenia w sprawie pomocy suszowej 2022 skierowała do ministra Henryka Kowalczyka. Istotnym problemem jest wykluczenie z pomocy klęskowej 2022 rolników samotnie prowadzących gospodarstwo.

Kolejną grupą producentów, która może nie otrzymać pomocy klęskowej 2022 są posiadacze zwierząt. Jak informuje DIR Biura Powiatowe ARiMR stoją na stanowisku, że rolnik który nie deklarował zwierząt, a jest ich posiadaczem to oświadczył nieprawdę. Przez co jego wniosek o pomoc klęskową 2022 zostanie odrzucony.

Czytaj również: Pomoc suszowa 2022 tylko po złożeniu faktur do ARiMR

Źródło: ARiMR; KRIR; DIR; Agrofakt.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 85

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prosimy wypełnij ankietęZobacz tylko 1 minuta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Ela pisze:

  PIEPSZONA BIUROKRACJA,WIECIE ŻE SUSZA BYŁA KAŻDY ROLNIK MUSI DOSTAĆ FORSĘ BEZ ŻADNYCH PAPIERÓW ZROZUMIANO?NA KONTA OSOBISTE ROLNIKÓW DAWAĆ FORĘ BEZ ŻADNYCH,ŻADNYCH PAPIERÓW ZROZUMIANO?

 2. Józef Mazur pisze:

  Domagam Się Dymisji Ministra

 3. Asior pisze:

  Ewa wracaj do krów nikt Cię nie zmusza składać wnioski o szusze to nie jest obowiązkowe.

 4. Bolo pisze:

  Jak była susza skoro rolnicy po żniwach chwalili się rekordowymi plonami? pyska rolnikowi nigdy nie zamkniesz taki z niego chwalidupa

 5. Rolnik pisze:

  dlaczego nie przedłużono możliwości oszacowania strat,przecież wnioski można składać do końca listopada?

 6. Rolnik pisze:

  Dlaczego nie można już szacować strat, a wnioski dalej można składać? to absurd, Proszę o możliwości oszacowania strat.

 7. Kotek pisze:

  Po co udowadniać fakturami sprzedaż po co to komu i w jakim celu.Skoro jestem rolnikiem dowodem jest wniosek złożony o płatności bezpośrednie do ARiMR

 8. Kama pisze:

  Rolnicy posiadający zwierzęta nie zgłosili posiadania bo aplikacja zaniża dochody i strat nie mają A w samych roślinach mają straty Hodowcy tak jak ja nie otrzymamy pomocy Może ktoś pomyslałby nad tą kwestią.

  Po drugie jaki rólnik dziś nie ma faktur lub potwierdzeń przelewów Tylko pseudo rolnik który nie wie gdzie znajduje się ich rola a tylko pieniądze umie znaleźć Takich cwaniaków powinno wyeliminować się z pomocy to faktyczną pomoc odczułby prawdziwy rolnik

 9. Bary pisze:

  Mamy straty w uprawach a jak dodadzą zwirzęta to już straty nie ma to ktos to specjalnie wymyslił aby nie dać tej pomocy prawdziwym rolnikom Tracimy dwa razy bo nie zebraliśmy a musimy kupić zwierzętom Po co w tej aplikacji podaje się zwierzęta skoro mamy straty w uprawach

 10. Fred pisze:

  Najwyższy czas wyeliminować z płatnosci pseudo rolników .A jak widać nie mają faktur ani potwierdzenia przelewów i pewnie tylko są włascicielami biorą dopłaty i domagają się kasy Ale faktycznie stratę poniósł rolnik który ją uprawia i pomocy nie dostanie

 11. Fred pisze:

  Rząd ulega krzykaczom a prawda jest taka że wnioski o dopłatę do nawozów złozyło tylko 450 tys i to jest prawdziwa liczba rolników plus ekologia ARiMR wie kto jest rolnikiem faktycznym bo nawet u takich lataczy kontroli nie było Żadnej .Nie mają dokumentu sprzedaży .nie mają dokumentu kupna.ani potwierdzenia przelewu.Nie kupują .nie sprzedają a kasę biorą Suszowe też dostaną bo nie posiadają zwierząt które prawdziwym rolnikom zaniżają %straty a zawyżaja dochód Jak otrzymałem protokół to w roślinach strata a po dodaniu zwierząt nie ma To specjalnie tak zrobiono aby prawdziwi rolnicy nie otrzymali pomocy askoro strata jest w roślinach to powinien otrzymać pomoc

 12. Fred pisze:

  Aplikacji zawyża dochody hodowcom i nie otrzymają pomocy.

 13. Tomek pisze:

  Wymyślili jakąś aplikacje co nie działała. nie można było normalnie papierowo. Młodzi mieli problemy a co ma powiedzieć starszy człowiek co się nie orientuje w internecie. Ten rząd sam sobie robi na złość i się pogrąża przez swoje durne pomysły.