Wypłata pomocy klęskowej 2022 tylko do końca roku?

Wypłata pomocy klęskowej 2022 przybliża się do końca. Zdecydowana większość środków, które na ten cel przeznaczono, już rozdysponowano. Oznacza to więc, że tylko nieliczni rolnicy czekają jeszcze na wypłatę pomocy suszowej za 2022 r. Sprawdźmy zatem, kiedy wypłata pomocy suszowej może ostatecznie zakończyć się.  

Przypomnijmy, że wypłata pomocy klęskowej dla rodzin rolników rozpoczęła się 13 grudnia br. Po wcześniejszej ocenie złożonych wniosków o przyznanie pomocy rodzinom rolniczym przez ARiMR. Na podstawie złożonych dokumentów pomoc klęskową 2022 przyznano 216,67 tys. rolnikom. Z najnowszych danych ARiMR wynika również, że prawie wszyscy rolnicy otrzymali już pomoc suszową na swoje konta bankowe.

Wypłata pomocy klęskowej 2022 – do kiedy potrwa?

Na podstawie informacji przekazanych przez ARiMR można stwierdzić, że wypłata pomocy klęskowej dla rodzin rolniczych poszkodowanych przez niekorzystne zjawiska pogodowe, które wystąpiły w 2022 r. zakończy się lada moment. Dotychczas, czyli do 23 grudnia br. pomoc suszową na łączną kwotę ponad 591 mln zł przekazano 216,61 tys. rolnikom. 

Przypomnijmy jednak, że całkowity budżet przeznaczony na ten cel wynosi 600 mln zł. W związku z tym, do rozdysponowania pozostało 9 mln zł. Na podstawie powyższych danych można więc przypuszczać, że wypłata pomocy klęskowej 2022 zakończy się jeszcze w tym roku, albo na początku 2023 r.

Ile wynosi dodatek suszowy 2022?

Pomoc klęskowa 2022 to wsparcie finansowe, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród rolników, co potwierdzają dane z ARiMR. Stąd też konieczne było zastosowanie współczynnika korygującego na poziomie 0,52.

Po jego zastosowaniu stawki pomocy suszowej 2022 wynoszą:

  • 2 600 zł – jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym wynoszą więcej niż 30 proc. Jednak nie mniej niż 1 proc. średniej rocznej produkcji rolnej,
  • 5 200 zł – w przypadku gdy, szkody w gospodarstwie stanowią więcej niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej.

Wypłata pomocy klęskowej 2022 na końcowym etapie

Prawie wszyscy rolnicy otrzymali już pomoc klęskową 2022 na swoje konta bankowe, o czym informują sami zainteresowani m.in. na forum rolniczym – agrofoto.pl

przyszła decyzja suszowa 2.6 tys przyznałi – informuje użytkownik o nicku robi57362.

Nie wiem czy zaczęli czy kończą ale wypłacili – podaje również GRZES1545.

Czytaj również:
Dotacje i dopłaty dla rolników – podsumowanie 2022 roku
Dopłaty za suszę 2022 – kto nie dostanie pomocy suszowej?
Wnioski o oszacowanie suszy 2022 – zmiana terminu i dodatkowa pomoc

Źródło: ARiMR; agrofoto.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

TO JEST NIEWIARYGODNEZobacz SPRAWDŹ WYNIKI BADAŃ
Z forum
Powiązany temat: Dopłaty za susze
juznielauk
. zobacz więcej »
juznielauk
Dzień dobry, Reprezentuję Centralny Ośrodek Informatyki. Do naszego kolejnego badania online, poszukujemy rolników . Każda kategoria wchodzi w grę: - roślinni  - zwierzę... zobacz więcej »
tomek1974
brawo PIS  zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *