Pomorskie: dobre ceny za pszenicę

Różnice w cenach w skupach są mocno widoczne, jeśli porównamy ze sobą północ i południe kraju. Podczas gdy w południowych regionach Polski ceny pszenicy rzadko przekraczają 600 zł/t, rolnicy z Pomorza mogą liczyć na kilkadziesiąt złotych więcej.

Żniwa na Pomorzu przebiegają etapami ze względu na zmienną pogodę. Przelotne deszcze utrudniają pracę w polu, a także przekładają się na jakość ziarna. Rośnie wilgotność, spada poziom białka, a to przekłada się na cenę, jaką za zboże można uzyskać w skupach. A w tych póki co nie ma zbyt dużych kolejek.

Rolnicy albo czekają na lepszą pogodę, albo dosuszają ziarno po zbiorach. Dużych kolejek jak na razie nie ma.

pracownik punktu skupu w Człuchowie

– Bardzo mocno widoczne są przestoje spowodowane przelotnymi opadami deszczu – mówi pracownik punktu skupu w Człuchowie. – Rolnicy albo czekają na lepszą pogodę, albo dosuszają ziarno po zbiorach. Dużych kolejek jak na razie nie ma. To zboże, które do nas trafia, nie jest jednak najlepszej jakości. Poprzedni sezon był pod tym względem o wiele lepszy.

W człuchowskim skupie za tonę pszenicy konsumpcyjnej można otrzymać 640–660 zł, w zależności od parametrów ziarna. To sporo w porównaniu np. do woj. lubelskiego, gdzie za pszenicę konsumpcyjną skupy płacą 540 zł/t.

Średnie ceny pozostałych płodów rolnych w pomorskich skupach kształtują się następująco:

  • rzepak: 1600 zł/t;
  • pszenica paszowa: 600 zł/t;
  • żyto konsumpcyjne: 500 zł/t;
  • żyto paszowe: 470 zł/t;
  • pszenżyto: 510 zł/t;
  • jęczmień: 510 zł/t;
  • owies: 480 zł/t.

 

Przeczytaj też: Żniwa 2016: ceny zboża niższe niż rok temu

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *