Powstaje wirtualne muzeum rolnictwa

Małopolska Izba Rolnicza rozpoczęła zbieranie materiałów do wirtualnego Muzeum Polskiej Wsi i Rolnictwa. Co dokładnie jest w planach?

Do tej pory w internetowych zasobach Izby udało się zgromadzić m.in. legitymację członkowską Małopolskiego Związku Hodowców Bydła z 1943 r., a więc czasu, kiedy Polska znajdowała się pod okupacją. Obejrzeć też można dokument potwierdzający wykonanie obowiązkowej dostawy zbóż z 1952 r., czy wreszcie nakaz obowiązkowej dostawy zwierząt rzeźnych, za którego niewykonanie groziła kara śmierci.

Narzekamy na dzisiejsze czasy, zapominając, jak było kiedyś. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że rolnicy zrzeszali się nawet w czasach wojny.

Henryk Dankowiakowski, MIR

Wszystko zaczęło się od tego, że jeden kolegów podczas porządków znalazł stare dokumentymówi Henryk Dankowiakowski, Dyrektor Biura Małopolskiej Izby Rolniczej. – Po ich przejrzeniu doszliśmy do wniosku, że należy zacząć działać dalej, stąd pomysł wirtualnego muzeum. Poza tym Izba ma już 20 lat i z tej okazji warto zrobić coś wyjątkowego – wyjaśnia.

Wirtualne Muzeum Polskiej Wsi i Rolnictwa będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem. Obecnie trwa zbiórka dokumentów, które zostaną zeskanowane, opisane i skatalogowane. Izba apeluje w związku z tym do wszystkich, którzy je posiadają, o zabezpieczenie i przesłanie lub zaniesienie do biur w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Wadowicach. Wszystkie zostaną zwrócone właścicielom. Można też przesyłać je drogą elektroniczną.

Dokumenty zebrane w naszym muzeum posłużą nie tylko nam, ale i każdemu, kto będzie chciał do nich zajrzeć i dowiedzieć się więcej o polskiej wsi. Co jeszcze? Narzekamy na dzisiejsze czasy, zapominając, jak było kiedyś. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że rolnicy zrzeszali się nawet w czasach wojny. Teraz też za niewykonanie obowiązku już nie grozi nam kara śmierci. Te wszystkie dokumenty mogą być dla nas cenną lekcją historii. Nie możemy o niej zapomniećpodsumowuje Henryk Dankowiakowski.

7

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Wymiana młodych rolników: farmerzy z Teksasu odwiedzili Polskę [AKTUALNOŚCI]

A dziś za ocean wylatują młodzi rolnicy z Polski...

11 czerwca 2019

Wypadki w rolnictwie − jak minimalizować? [AKTUALNOŚCI]

Dowiedz się, jakie są cele specjalnej Strategii „Wizja Zero”, która walczy o zdrowie rolników.

18 czerwca 2019

Nowy punkt dystrybucji New Holland!

Otwarto nowy punkt sieci dealerskiej New Holland w Giżycku. Dowiedz się więcej!

17 czerwca 2019