Poziomy wóz paszowy: fakty i mity

Download PDF

Wokół poziomych wozów paszowych narosło wiele stereotypów. Przeglądając fora internetowe, można napotkać wiele z nich… Które z obiegowych opinii o wozach poziomych nie są więc prawdziwe? O mitach dotyczących wozów paszowych na Konferencji Hodowców Bydła Mlecznego firmy Blattin Polska w Łomży opowiadał Dariusz Szopa z firmy Blattin Polska.

– Bardzo często słyszę „ale przecież poziomy wóz paszowy nie nadaje się do balotów” – po części jest to prawda – mówił Dariusz Szopa z Blattin Polska. Taka opinia wynika jednak z próby stosowania trzyślimakowych wozów poziomych niezgodnie z ich przeznaczeniem… – Są na rynku wozy poziome tzw. trzyślimakowe, które mają 2 górne ślimaki na całej długości wozu i 1 duży ślimak dolny, częściowo rozdrabniający – są to wozy przystosowane do frezu, natomiast klienci sprowadzili te wozy bądź też pościągali te frezy i próbowali wrzucać do takiego wozu baloty od góry – wyjaśniał Dariusz Szopa.

Dariusz Szopa z Blattin Polska mówi o wozach paszowych poziomych

Dariusz Szopa z Blattin Polska.

Takie zastosowanie trzyślimakowego poziomego wozu paszowego prawie zawsze kończy się uszkodzeniem bądź nawet zniszczeniem górnych ślimaków. Dolny ślimak, który jest zazwyczaj wyposażony w niewielką liczbę noży oraz przeciwnoży, nie radzi sobie z kolei z rozdrabnianiem balotów słomy.

Jaki poziomy wóz paszowy na baloty?

Do rozdrabniania balotów dobrze nadaje się za to czteroślimakowy wóz poziomy, którego górne ślimaki posiadają regulację, którą wykorzystuje się właśnie do dostosowania wozu do rozdrabniania balotów w całości. Dzięki dostosowaniu szerokości ślimaków balot trafia na dolne ślimaki wyposażone w odpowiednią liczbę noży oraz przeciwnoży do rozdrobnienia balotu słomy.

Są na rynku wozy poziome tzw. trzyślimakowe, które mają 2 górne ślimaki na całej długości wozu i 1 duży ślimak dolny, częściowo rozdrabniający – są to wozy przystosowane do frezu.

Dariusz Szopa z Blattin Polska

– W takim wozie jest 148 noży i 148 przeciwnoży, dlatego takie wozy paszowe są przystosowane do cięcia balotów, czas rozdrobnienia jednego balotu słomy w takim wozie zajmuje 5 do 8 minut – mówi Dariusz Szopa.

Wymagają większej mocy?

Kolejny zarzut kierowany w stronę poziomych wozów paszowych jest taki, że te wozy wymagają współpracy z mocniejszymi ciągnikami. Z wystąpienia pana Dariusza Szopy można się było dowiedzieć, że mit ten wziął się właśnie ze stosowania trzyślimakowych wozów paszowych do rozdrabniania balotów słomy. I znów: wynika to z bardzo małej liczby noży oraz niewielkiej liczby (bądź nierzadko wręcz braku) przeciwnoży. Wozy czteroślimakowe nie będą miały takiego zapotrzebowania na moc.

Poziomy wóz paszowy firmy Blattin

Do rozdrabniania balotów dobrze nadaje się za to czteroślimakowy wóz poziomy, którego górne ślimaki posiadają regulację, którą wykorzystuje się właśnie do dostosowania wozu do rozdrabniania balotów w całości.

Poziomy wóz paszowy ma swoje zalety!

Polska jest zalana wozami pionowymi, natomiast my – firma Blattin – stwierdziliśmy po wielu testach, że idziemy w stronę wozów poziomych, dlatego że zapewniają one oszczędność na paliwie, oszczędność czasu pracy oraz, co bardzo istotne – perfekcyjny TMR – mówił Dariusz Szopa.

Podczas prezentacji zalet poziomych wozów paszowych prelegent zaprezentował wyliczenia kosztów eksploatacji poziomego wozu paszowego. Według tych wyliczeń oszczędność względem wozu pionowego wynosi, w zależności od modelu, 90–124 tys. zł w ciągu 10 lat eksploatacji wozu.

 

Zobacz, jak pan Sebastian z Dolnego Śląskiego ocenia system poziomy. O zmianach, które zaszły w jego gospodarstwie dzięki wymianie wozu paszowego, można przeczytać w tekście: Czy poziomy wóz paszowy jest lepszy od pionowego?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Jaki wóz paszowy wybrać?
robert812
Będzie DAF agro 10m sześciennych. Mam nadzieję, że nie będę tego żałować.
zobacz więcej »
MKrajes
Po prostu za małe i zmiany na większy. EM 12m3 który mam w tej chwili sprawuje się super ale nawet z fabryczną nadstawką będzie na styk więc pozwoli trzeba myśleć o czymś większy...
zobacz więcej »
emtec123
Co się stało z poprzednimi dwoma, że w ciągu kilkunastu lat potrzebujesz trzeciego nowego?
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o