Produkcja żywności w Polsce. Minister rolnictwa uspokaja

Jak przedstawia się aktualnie produkcja żywności w Polsce? Czy Polska pozostaje bezpieczna pod względem żywnościowym? Czy żywności może zabraknąć, czy wręcz przeciwnie – mamy jej pod dostatkiem? Sprawdźmy jak krajową produkcję żywności i bezpieczeństwo żywnościowe ocenia Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. 

Toczone walki za wschodnią granicą Polski mogą mieć wpływ na poszczególne sektory, w tym także na rynek zbóż i żywności. Jednak jak przekonywał Henryk Kowalczyk, szef resortu rolnictwa produkcja żywności w Polsce nie jest zagrożona, ze względu m.in. na wielkość eksportu który osiągnął rekordowy poziom 37,4 mld euro.

Produkcja żywności w Polsce na bardzo wysokim poziomie

Minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk był gościem programu ,,Tydzień” w TVP 1 podczas którego podkreślił, że ciężko przewidzieć jak długo potrwają walki na Ukrainie, a także jaki będzie ich dalszy przebieg. Jedno jest jednak pewne – produkcja żywności w Polsce nie jest zagrożona:

My patrzymy na to z perspektywy bezpieczeństwa żywności w Polsce. I my tutaj jesteśmy samowystarczalni całkowicie. To może mieć pewien wpływ na nasz rynek eksportowy, choćby na jabłka, które już embargo rosyjskie zatrzymało ten eksport. Natomiast jeśli chodzi bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo żywnościowe to tutaj (…) my mamy nadwyżkę produkcji zbóż, żywności. Generalnie my jesteśmy eksporterem żywności, więc tutaj w tym przypadku absolutnie jesteśmy bezpieczni.

Ponadto, szef resortu rolnictwa podkreślił że produkcja żywności w Polsce jest na tyle duża, że nie powinno jej zabraknąć dla uchodźców, który napływają do naszego kraju z Ukrainy.

Produkcja polskiej żywności a sytuacja na rynku zbóż

Konsekwencje, które wiążą się z rosyjskim atakiem na Ukrainę to m.in. wyraźne podwyżki cen zbóż. Przypomnijmy, że zarówno Rosja jak i Ukraina należą do grona największych eksporterów zbóż. W związku z tym, problemy z dostawą zbóż z Ukrainy mogą wpłynąć na rynek europejski i światowy.

Zdaniem szefa resortu rolnictwa zachwiane dostawy mogą oddziaływać na ceny zbóż w 2022 r. Aczkolwiek produkcja żywności w Polsce powinna utrzymać się na niezmiennie wysokim poziomie:

Luka w dostawach zboża z Ukrainy może odbić się na rynkach europejskich czy światowych. Dla Polski, dla polskiego bezpieczeństwa żywności będzie ona bez wpływu, dlatego, że Polska ma nadwyżkę produkcji zbóż. Tak naprawdę ten ukraiński potencjalny zaniechany eksport to będzie miał wpływ może na rynki światowe, na ceny, natomiast co do bezpieczeństwa żywnościowego Polski – to absolutnie nie.

Czytaj również: Ubezpieczenie upraw od 1 marca 2022. Dowiedz się więcej!

Źródło: Polskie Radio 24; TVP 1

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Rolnik pisze:

    A co ten frajer może wiedzieć na temat rolnictwa i rolników w polcse