Prognozy na rynku zbóż. Czeka nas kryzys zbożowy? Sprawdź!

Jakie są prognozy na rynku zbóż? Jak wprowadzony zakaz eksportu pszenicy z Indii wpłynie na globalny rynek? Sprawdzamy jakie przewidywania jeśli chodzi o rynek zbóż przedstawiono w ostatnich dniach. 

Cena: Pszenica konsumpcyjna

1180.24 zł
-3.43%
Zobacz aktualne ceny

Co nas czeka w przypadku przedłużającego się konfliktu zbrojnego na linii Rosja-Ukraina? Jak przedstawiają się prognozy na rynku zbóż? Zdaniem szefa MRiRW ta sytuacja może negatywnie odbić się na cenach zbóż, ale także doprowadzić do kolejnego wzrostu cen żywności. Czy rzeczywiście tak się stanie? Czy wkrótce może nastąpić kryzys zbożowy?

Prognozy na rynku zbóż w 2022 – wysokie ceny i pogłębiający się kryzys?

Według ministra H. Kowalczyka w przypadku dalszej eskalacji konfliktu prowadzonego na terytorium Ukrainy prognozy na rynku zbóż wskazują na to, że możemy mieć do czynienia z kryzysem zbożowym. Co z kolei oznacza dalszy wzrost cen na rynkach, a także kolejny impuls inflacyjny.

Co więcej, jak podaje PAP zdaniem szefa MRiRW ceny żywności i zbóż ponownie wzrosną na skutek sytuacji panującej za wschodnią granicą Polski. W odniesieniu do cen żywności szef resortu rolnictwa podał, że poziom wzrostu cen rok do roku, w stosunku do poprzedniego sezonu mogą wynieść nawet 25-30 proc.

Czy ceny zbóż wzrosną? minister Kowalczyk odpowiada

Natomiast wracając do rynku zbóż szef resortu rolnictwa podkreślił, że aktualnie najbardziej wzrosły ceny zbóż, jak również olei żywnościowych. W dalszej kolejności wzrosną również ceny artykułów spożywczych pochodzenia zwierzęcego.

Jeśli nadal będą zablokowane porty na Morzu Czerwonym, nie będzie możliwy eksport zboża z Ukrainy, będzie brakować zboża i żywności na rynkach światowych w drugim półroczu – (…) nie w Polsce, bo Polska ma wystarczające ilości żywności, ale rynki światowe, kraje arabskie, Bliski Wschód, czy Afryka Północna, bo tam szło zboże z Ukrainy, Rosji – to ceny naturalnie muszą wzrosnąć – wyjaśnił szef MRiRW.

Prognozy na rynku zbóż a zakaz eksportu pszenicy z Indii

Niepokojące sygnały, które mogą wpłynąć na prognozy na rynku zbóż płyną również z Indii, gdzie wprowadzono zakaz eksportu pszenicy. Przypomnijmy, że Indie to drugi światowy producent pszenicy. Jak podaje Business Insider wprowadzony zakaz eksportu pszenicy dla światowych rynków to poważny problem, który może podnieść ceny do nowych szczytów.

Czytaj również: Zbiory zbóż w Polsce 2022. Jakie są prognozy? Sprawdź!

Źródło: PAP; Business Insider

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *