Program modernizacja gospodarstw rolnych – ile wniosków złożyli rolnicy?
Ponad 7 tysięcy wniosków złożyli rolnicy do ARiMR na popularny program związany z modernizacją gospodarstw rolnych. Na realizację wniosków już w tej chwili trzeba zabezpieczyć 1,5 mld złotych. Program modernizacja gospodarstw okazał się najpopularniejszy na Mazowszu, w Wielkopolsce, Podlasiu i Lubelszczyźnie.
Rolnicy zainteresowani pozyskaniem dotacji w ramach tego programu najwięcej wniosków złożyli na inwestycje z obszaru D. Niestety niektórzy rolnicy mogą nie skorzystać z dotacji. Co przeszkadza producentom w ich uzyskaniu?
Spis treści
Historia pewnej rolniczki
-Jestem absolwentką Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego o kierunku ekonomia rolnictwa – przedstawia się pani Aleksandra, rolniczka z okolic Prażmowa na Mazowszu. – Prowadzę gospodarstwo rodzinne o powierzchni ponad 80 ha. Gruntów własnych mamy 21 ha a 60 ha to dzierżawa. Nasze gospodarstwo produkuje rocznie 250 tys. litrów mleko surowego. W tej chwili posiadamy ponad 40 szt. krów dojnych i łącznie ok. 100 sztuk bydła.
Program modernizacja gospodarstw rolnych
Zdecydowana większość rolników ceni sobie współpracę z ARiMR. Prawdę powiedziawszy korzystają oni ze wsparcia w ramach PROW rozwijając swoje gospodarstwa. Podobnie było w przypadku pani Aleksandry. – Składam kolejny wniosek na tzw. szeroko pojętą modernizację gospodarstwa – opowiada pani Aleksandra.
– Zaczęłam od programu Młody rolnik. Pieniądze z tego programu były wkładem na moją pierwszą modernizację gospodarstwa. Kupiłam za nie niezbędne maszyny. Był to rozrzutnik, agregat prądotwórczy, opryskiwacz. Kolejne etapy inwestowania dotyczyły modernizacji budynku dla krów i zmiany pokrycia dachu z eternitu na blachę trapezową. Z tym projektem miałam spore problemy. W końcu jednak dostałam płatność. Jak się okazuje, warto walczyć o swoje. Program modernizacja gospodarstw w tym przypadku znalazł szczęśliwe zakończenie.
Duży projekt – duże kłopoty
Program modernizacja gospodarstw, który zakończył się 20 września 2021 roku, mimo dużej popularności wzbudzał też wiele kontrowersji wśród rolników. O ile nieduże projekty polegające np. na zakupie maszyn czy urządzeń nie sprawiały kłopotów, to większe projekty już tak.
– W tej chwili walczę z kolejną modernizacją. Jest to duży projekt – budowa dwóch obiektów. Jeden to budynek inwentarski – dostosowany do zwiększonych norm dobrostanu dla krów, drugi to wiata na słomę i siano. Całość projektu jest wyceniona na ok. 500 tys. Niestety na tę chwilę mój wniosek jest odrzucony, bo nie ze swojej winy nie zmieściłam się w czasie – tak o swoim problemie opowiada pani Aleksandra.
ARiMR i dopłaty. Czas to pieniądz
Nie bez kozery mówi się przecież, że czas to pieniądz. Krótko mówiąc, zawirowania w pracy urzędów spowodowanych koronawirusem – zamknięte urzędy, brak urzędników itp. utrudniły pani Aleksandrze złożenie wniosku w wymaganym terminie. Co gorsza niezrozumiałe dla petentów są obowiązujące terminy urzędnicze. Agencja wyznacza termin 45 dni na uzupełnienie wniosku. Starostwo na przejrzenie dokumentacji ma… 63 dni.
– Jestem na etapie sporządzania odwołania do Agencji w związku z zaistniałą sytuacją. Uważam, że nie należy się poddawać – twierdzi pani Aleksandra.
Bez PROW ani rusz!
Gospodarstwo pani Aleksandry rozwija się, ciągle jest udoskonalane. To dzięki temu, że od lat działa program modernizacja gospodarstw. Co ważniejsze, rolnicy chcą w przyszłości przekazać je swoim dzieciom. Czy korzystanie ze wsparcia funduszy europejskich jest konieczne? Okazuje się, że tak.
– W tej chwili mamy problem związany z brakiem siły roboczej, wspomagamy się rodziną, chcemy zakupić nowoczesne maszyny, aby przejęły część pracy. Faktem jest że bez Agencji i kredytów nie dalibyśmy sobie rady. Jesteśmy dobrej myśli, że nam się uda, że współpraca z ARiMR przebiegnie pozytywnie. Mamy nadzieję, że odwołanie zostanie rozpatrzone na naszą korzyść – dodaje pani Aleksandra.
Modernizacja gospodarstw rolnych 2021 – podsumowanie
Najnowsze dane z ARiMR pokazują wstępnie, że największą popularnością wśród rolników cieszą się inwestycje z obszaru D. Obejmują one głównie zadania inwestycyjne związane zarówno z racjonalizacją produkcji, jak i innowacjami, zmianą profilu, zwiększeniem skali produkcji itp. Jednak wbrew pozorom zdobycie dofinansowania nie jest prostą sprawą, zwłaszcza przy planowaniu większych inwestycji. Nawiasem mówiąc nie jest tak, że rolnik składa wniosek i czeka na przelew. Bez wątpienia skompletowanie dokumentacji wymaga czasu, zaangażowania niejednokrotnie wielu specjalistów, przełamywania biurokracji. Mimo wielu trudności program modernizacja gospodarstw pozwolił tysiącom rolników poprawić sytuację ekonomiczną i usprawnić proces produkcji.
Dla kogo jest dedykowany program modernizacja gospodarstw przeczytacie w materiale: Modernizacja gospodarstw rolnych obszar d. Wsparcie dla innowatorów
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
Te prowy to tylko kiełbasa wyborcza, bo jak chcesz zrobić coś pożadnego i na skalę prawdziwej opłacalności to już się noe łapiesz, bo jeżeli chodzi o produkcję mleka aby gospodarstwo miało jakieś perspektywy w przyszłosci to musi produkować ok1 mln litrów mleka rocznie, czyli ok 100 krów dojnych a obora na to to min 3-4 mln PLN i arimr już Ci dziekuje, wydawanie pieniędzy na tonące statki na morzu, paradoksalnie to właśnie po wprowadzeniu dopłat bezpośrednich zatrzymała się prawdziwa restrukturyzacja gospodarstw w Polsce