Przegląd ciągnika rolniczego — w gospodarstwie na razie niemożliwy

Przegląd ciągnika rolniczego, a ściśle mówiąc, okresowe badanie techniczne ciągnika to obowiązek każdego rolnika. Jednakże od pewnego czasu nie można go przeprowadzić w gospodarstwie czy nawet podstawowej stacji kontroli pojazdu. Dlaczego tak się dzieje? Czy powrót do starych przepisów jest możliwy?
Przypominamy, przegląd ciągnika rolniczego nie może być przeprowadzony w gospodarstwie czy na podstawowej SKP. Obecnie przeciwko temu utrudnieniu wystąpiła KRIR apelując o powrót do przepisów korzystnych dla rolnika.
Spis treści
Badanie techniczne ciągnika rolniczego
Pisząc o przyjaznych rolnikowi przepisach, absolutnie nie chodzi o zwolnienie rolnika z obowiązku badania technicznego ciągnika. Przecież żaden rolnik nie uchyla się przed tym obligatoryjnym przepisem. Jednakże nowe prawo, które weszło w życie 1 czerwca 2024 r., oraz w następstwie rozporządzenia z 29.08.2024 r., które obowiązuje od 5.09.2024 r. jest bardzo niekorzystne dla właścicieli traktorów.
Mianowicie 5 września 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji przeprowadzających badania techniczne pojazdów (Dz. U. poz. 1325). Umożliwia przeprowadzanie badań technicznych ciągników rolniczych oraz ciągników gąsienicowych o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej do 40 km/h, a także przyczep przeznaczonych do łączenia z tymi pojazdami na stanowisku zewnętrznym, jeżeli stanowisko zewnętrzne stacji kontroli pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t spełnia wymagania, o których mowa w § 17 ust. 2 pkt 2 wyżej wymienionego rozporządzenia.
Czyli stan techniczny ciągnika o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony może być sprawdzony na podstawowej stacji kontroli pojazdów. Natomiast wszystkie traktory (na kołach i gąsienicach) o większej masie na okresowe badania techniczne dotrzeć muszą do okręgowych stacji kontroli pojazdów. A skoro taki jest przepis, to jest to równoznaczne z tym, że nie mogą przechodzić badania jak wcześniej na miejscu w gospodarstwie rolnika.
Przywrócenie możliwości badania ciągnika w gospodarstwie
Czy rolnik wykona przegląd techniczny ciągnika rolniczego w gospodarstwie? Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wystąpił do ministra infrastruktury o to, by przegląd ciągnika rolniczego, a konkretnie okresowe badanie techniczne traktora można było przeprowadzić na miejscu w gospodarstwie. Ewentualnie, by można to było zrobić w najbliższych podstawowych stacjach kontroli pojazdów bez względu na masę całkowitą ciągnika.
Według samorządu rolniczego jest to o tyle zasadne, że udanie się do okręgowej stacji to nie tylko poświęcenie czasu. To także wielokilometrowy przejazd utrudniający ruch pojazdów na drogach, którymi przemieszcza się dużych gabarytów, dużo wolniej ciągnik rolniczy. Nie stwarza on samodzielnie zagrożenia, ale wywołuje różne reakcje pozostałych użytkowników ruchu, którzy poirytowani wykonują niebezpieczne manewry na drodze.

Czy i kiedy pojawią się przepisy umożliwiające ponownie przegląd ciągnika rolniczego w gospodarstwie? Wielokilometrowy przejazd ciągnika do okręgowej SKP może stanowić utrudnienie w ruchu drogowym
Czy na powrót badanie techniczne ciągnika na miejscu w gospodarstwie będzie możliwe?
Artykuł 81. pkt. 12 b ustawy Prawo o ruchu drogowym zezwala na przegląd ciągnika rolniczego poza SKP jednak na pewnych warunkach. Mianowicie jak czytamy…
Badanie techniczne ciągnika rolniczego oraz ciągnika gąsienicowego o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej nieprzekraczającej 40 km/h, a także przyczepy przeznaczonej do łączenia z tymi pojazdami może być przeprowadzane w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów, jeżeli:
- Infrastruktura ta spełnia wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 84b;
- Przedsiębiorca lub podmiot niebędący przedsiębiorcą prowadzącym stację kontroli pojazdów posiada wyposażenie kontrolno-pomiarowe określone w tych przepisach.
Jednocześnie wyjaśniamy zainteresowanym, co kryje się pod zapisami art. 84b. W skrócie jest tam zawarta informacja, że minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia m.in.:
- Minimalne wymagania dla infrastruktury innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów.
- wyposażenie kontrolno-pomiarowe stosowane do przeprowadzania badań technicznych pojazdów w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów.
Oto, czego rolnicy dowiedzieli się od Stanisława Bukowca, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury – po prawie 6 miesiącach od swojego apelu o przywrócenie poprzednich przepisów dotyczących badania technicznego traktora.
Informuję, że w dniu 25 września 2024 r. Minister Infrastruktury podpisał rozporządzenie w sprawie wymagań i wyposażenia dla infrastruktury innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów. Natomiast projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach znajduje się w procedurze notyfikacji.
Co ile przegląd ciągnika rolniczego?
Przypominamy rolnikom, że zgodnie z artykułem 81. pkt. 7. ustawy Prawo o ruchu drogowym okresowe badanie ciągnika rolniczego przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji. Następnie przed upływem każdych kolejnych dwóch lat od dnia przeprowadzenia badania.
Podsumowując, od ostatniej dekady września 2024 r. czekamy na nowe rozporządzenie dotyczące wymagań, jakie warunki trzeba spełnić, aby przegląd ciągnika rolniczego można było ponownie przeprowadzić na miejscu w gospodarstwie lub najbliższej podstawowej SKP.
Podkreślmy ponownie na koniec:
- Ciągnik rolniczy musi przechodzić obowiązkowe przeglądy techniczne.
- Pierwszy przegląd wykonuje się w ciągu 3 lat od daty pierwszej rejestracji.
- Następny po 2 latach, a kolejne również co 2 lata.
- Brak ważnego badania technicznego może skutkować mandatem do 5000 zł.
Polecamy również zajrzeć do artykułu na temat stawek za badania techniczne.
Źródła: ustawa Prawo o ruchu drogowym, KRIR
