Serwis maszyn rolniczych – Sprawdź swój ciągnik przed zimą

Serwis maszyn rolniczych, jeśli będzie zaplanowany, to pozwoli uniknąć nieprzewidzianych przestojów. O maszyny rolnicze warto dbać przez cały rok – a nie tylko po sezonie. Jesień to nadal czas intensywnych prac polowych. Nawet najlepsze maszyny wymagają uwagi. Jeśli w porę przeprowadzisz serwis maszyn rolniczych, zminimalizujesz koszty napraw i unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek.

W okresie jesiennym maszyny rolnicze wykorzystywane są w gospodarstwach przeważnie do ciężkich prac polowych. Żaden sprzęt, również ten rolniczy, nie jest jednak niezniszczalny. Dlatego nieuniknione są drobne awarie i usterki. Zobacz, z jakimi problemami borykali się rolnicy w tym sezonie. Sprawdź, jak ich uniknąć w przyszłości.

Najczęstsze usterki w tym sezonie

Każdy rolnik inaczej podchodzi do konserwacji swojego sprzętu. Serwis maszyn rolniczych jest w gruncie rzeczy podstawową czynnością w dobrze prowadzonym gospodarstwie rolnym. Po pierwsze ciągniki rolnicze wymagają systematycznego systematycznego przeglądu, zgodnie z interwałem wypracowanych motogodzin. Po drugie towarzyszące maszyny i urządzenia rolnicze eksploatuje się w różnych warunkach, dlatego awarie to część pracy na roli. Gospodarze o tym wiedzą i starają się radzić sobie w takich nieprzewidzianych sytuacjach. Rozwiązaniem redukującym tę niepewność jest systematycznym serwis maszyn rolniczych i urządzeń rolniczych. Warto jednocześnie pamiętać, że wiele ciągników rolniczych, maszyn towarzyszących posiada dziś rozbudowane i zaawansowane rozwiązania technologiczne, a to powinno kierować rolników do autoryzowanych serwisów dilerów.

Michał Rytelewski, rolnik z Jaszowic

Michał Rytelewski, rolnik z Jaszowic

– U mnie generalnie nie było jakichś poważnych awarii. Były jakieś tam drobne, mniej lub bardziej uciążliwe. Jedną z jakichś tam mniejszych, czy średnich awarii, było zatkanie się filtra adblue, co uniemożliwiało nam dalszą pracę ciągnikiem – mówi Michał Rytelewski, rolnik z Jaszowic.

Tomasz Lichtarski, rolnik z Biestrzykowa zauważa, że awarie to część pracy rolnika:

Tomasz Lichtarski, rolnik z Biestrzykowa na temat serwis maszyn rolniczych

Tomasz Lichtarski, rolnik z Biestrzykowa

– Awarie i różne dziwne sytuacje zdarzają się prawie codziennie. Od przebitej opony po urwany jakiś element ośki, łożyska. No, bez tego się nie da po prostu. To cały czas gdzieś tam, gdzieś tam koło nas krąży. Wczoraj akurat tak się stało, że się przebiła opona w kombajnie. No i trochę czasu to zajęło, kilka godzin uciekło. No ale, no tego nie da się uniknąć, to jest związane z tą pracą.

Zadbaj w porę o układ paliwowy

Sprawdzony serwis maszyn rolniczych uchroni przed niespodziankami. W tym sezonie bolączką okazał się problem z układem paliwowym. Łukasz Karpiński, kierownik serwisu Osadkowski S.A. w Świdnicy, wyjaśnia, z czego to wynika:

– Ten problem zawsze wraca porą jesienną, kiedy temperatura spada. No problem polega na tym, że paliwo jest albo złej jakości kupowane przez klientów, albo niepoprawnie magazynowane, co spowoduje, że w zbiornikach zatykane są smoki. Jest osad, który zatyka nam po prostu układ zasilający paliwo na układ wtryskowy ciągnika, silnika. I w związku z tym ciągnik traci moc.

serwis maszyn rolniczych

Osad zatyka układ zasilający paliwo i obniża moc silnika. Bez serwisu maszyn rolniczych nie będzie działała poprawnie.

Złej jakości paliwo oraz nieodpowiednie jego magazynowanie może narazić nas na spore koszty. Łukasz Karpiński zwraca uwagę na konsekwencje niewłaściwego przechowywania paliwa:

– Te koszty naprawy układów paliowych są tutaj wysokie. No i właśnie – złe przechowywanie paliwa lub złej jakości paliwo, które stosujemy w naszych maszynach, spowoduje że, no naprawy, będziemy musieli pokryć koszty napraw, które są bardzo kosztowne. No, a jest to niepotrzebne po prostu.

Bez sprawnych opon ani rusz

Co składa się jeszcze na dobrze przeprowadzony serwis maszyn rolniczych? Ważną sprawą, choć często bagatelizowaną przez rolników, jest serwis opon.

Jest to temat bardzo drażliwy, ponieważ jest kosztowny w wymianie. Natomiast nieprzestrzeganie tej zasady, że opona jak jest zużyta, należy ją wymienić, może doprowadzić do uszkodzenia układów napędowych w naszych ciągnikach, które spowodują, że będziemy musieli zapłacić jeszcze więcej pieniędzy. A wymiana opon i tak nas nie minie. Bo będziemy musieli to prędzej czy później wykonać – przestrzega Łukasz Karpiński.

Prawidłowy serwis maszyn rolniczych

Przygotuj maszyny na kolejny sezon z głową. Napraw sprzętu raczej nie unikniemy w czasie intensywnych prac polowych, ale można obniżyć ich późniejszy koszt. Warto więc przed spoczynkiem zimowym zadbać o maszyny w naszym gospodarstwie – tak, aby dobrze przygotować je do eksploatacji w przyszłym sezonie. Łukasz Karpiński, kierownik serwisu Osadkowski S.A. w Świdnicy, podpowiada:

Łukasz Karpiński serwis maszyn rolniczych

Łukasz Karpiński, kierownik serwisu Osadkowski S.A. w Świdnicy

– Chciałbym zachęcić wszystkich rolników do tego, aby w okresie zimowym właśnie poświęcić chwilę czasu na wykonanie przeglądów i naprawy naszego sprzętu. Ponieważ w tym czasie jest to najbardziej wydajne, najmniej kosztowne.

Pan Łukasz zauważa także, że w tym czasie nie trzeba się martwić np. dostępnością części. Mamy też więcej czasu, aby dokładniej przyjrzeć się naszym maszynom.

Pole po sezonie, dobry serwis maszyn rolniczych zapewnia bezpieczeństwo

Przeprowadzony w odpowiednim czasie, serwis maszyn rolniczych, jest podstawą do tego, aby w następnym sezonie maszyny były sprawne.

– Nic nas nie zaskoczy, dostawa części zawsze będzie w tym okresie na czas. Nie będziemy zmuszeni robić czegoś w pośpiechu. W związku z tym, że części też będziemy dostarczane mieli w tym okresie, koszty, które poniesie klient, też są niższe.

Serwis maszyn rolniczych to nie tylko wymiana sprzętu

Jeśli chcesz zadbać o maszyny, nie zapominaj o czynnościach najbardziej powszednich. Po zakończeniu jesiennych prac polowych, trzeba m.in. dobrze umyć maszyny. Jak powinien wyglądać serwis maszyn rolniczych? Kolejne czynności porządkowe objaśnia Waldemar Barabasz, rolnik z Rękowa:

Waldemar Barabasz

Sprawdzony serwis maszyn rolniczych to podstawa w gospodarstwie – Waldemar Barabasz, rolnik z Rękowa

– Później osuszyć. Następnie przesmarować wszystkie łożyska, żeby wypchać wodę, która się dostała w czasie mycia. No i najlepiej jeszcze, żeby maszyna stała pod dachem. No, bo wiadomo – wtedy ta woda nie zacieka. Nie rdzewieje ta maszyna. No i służy nam wiele lat, a na tym rolnikowi zależy.

Skorzystaj z tych porad, a na efekty działań nie będzie trzeba długo czekać. W następnym sezonie zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i nerwy.

Na koniec sprawdź, jak przygotować ciągnik rolniczy na zimę. Poznaj 5 kluczowych porad i zobacz co koniecznie trzeba sprawdzić w ciągniku rolniczym przez zimową porą.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

ANKIETA - ILE ZA NASIONA W 2024?Zobacz WYPEŁNIJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *