Czy przesiewanie kukurydzy będzie konieczne?

Czy przesiewanie kukurydzy będzie konieczne?

Kukurydza wysiewana była w tym roku w wyjątkowo niekorzystnych warunkach. Część plantacji mogło nie przetrwać.

Część plantatorów kukurydzy zdecydowało się w tym roku na wczesny siew – nawet na przełomie marca i kwietnia. Nikt nie mógł jednak przewidzieć załamania pogody, które nadeszło w kwietniu i być może trzeba będzie zadać sobie pytanie: czy przesiewanie kukurydzy będzie konieczne?

Wczesne siewy w tym roku nie pomogły

Jeśli musimy przystąpić do przesiewania plantacji to mamy na to już ostatni gwizdek. Późniejszy siew jest już zbyt ryzykowny. Zarówno w przypadku przeznaczenia na kiszonkę, jak i ziarno, ponieważ ani plon masy ani też ziarna nie będzie w żadnym wypadku satysfakcjonujący. Wiąże się to ze zbyt krótkim okresem wegetacyjnym, podczas którego kukurydza nie zdąży w pełni się rozwinąć i nie wytworzy optymalnej kolby.

w

Kaprsyśna kwietniowa pogoda spowodowała, że na wielu polach wschód kukurydzy jest bardzo opóźniony (żródło: agrofoto.pl, użytkownik: Kondzio55).

Szczególnie owocny w siewy był początek kwietnia, kiedy to nastąpił wzrost temperatury powietrza. Jednak już końcówka pierwszej dekady poprzedniego miesiąca przyniosła temperatury istnie listopadowe. Nocne przymrozki, opady deszczu i śniegu były głównymi determinantami ochłodzenia wierzchniej warstwy gleby. Wraz ze sporym ochłodzeniem nadeszły także agrotechniczne terminy wysiewu kukurydzy. Wielu rolników, nie zważając na trudne warunki pogodowe, siało kukurydze, aby zdążyć w terminie. Niestety, taki siew odbywał się zazwyczaj w wychłodzoną glebę.

Niskie temperatury mogły zaszkodzić kukurydzy

W tej chwili plantacje siane zarówno w bardzo wczesnych terminach, jak i te, gdzie siew wykonano w terminie agrotechnicznym, lecz przy niesprzyjających warunkach, często charakteryzują się bardzo nierównymi wschodami.

Jeśli zauważymy, że roślina nie daje oznak „życia” przesiew musi być wykonany błyskawicznie.

Na niektórych z nich rośliny dopiero wschodzą. Niestety – na wielu z nich kukurydzy na powierzchni ziemi nie widać do tej pory. Stres spowodowany niskimi temperaturami oraz wilgotną warstwą wierzchnią mógł spowodować uszkodzenie kiełków oraz korzeni zarodkowych. Musimy także wiedzieć, iż chłodne masy powietrza penetrujące warstwę siewną mogą uszkodzić koleoptyl. Uszkodzeniu mógł tez ulec znajdujący się w tej fazie pod ziemią stożek wzrostu. Takie rośliny albo zamierają albo też zahamowaniu ulega kiełkowanie. Największe ryzyko występuje na glebach lekkich i mocno zbrylonych ciężkich ziemiach. Ważne jest również, że w fazie pęcznienia ziarniak powinien stawać się miękki, co przy niskich temperaturach było utrudnione, przez co jego komórki mogły pękać.

Plantacje, gdzie zahamowane zostało kiełkowanie albo wschody rośliny są punktowe mogą wymagać przesiewu. Najbliższe dni będą kluczowe. Jeśli zauważymy, że roślina nie daje oznak „życia” przesiew musi być wykonany błyskawicznie.

Do czego służy próba szpadlowa?

Jak za pomocą zwykłego szpadla i pazurków ogrodniczych sprawdzić żyzność gleby w warunkach polowych? Na co zwracać uwagę?

11 lutego 2018

Regulacja wzrostu ozimin. Czym skracać?

Chlorek mepikwatu to bardzo dobry regulator. Zobacz w jakich uprawach sprawdzi się najlepiej!

22 lutego 2018

Dr Green – Nowa jakość nawozów dolistnych

Chcesz poprawić jakość i wydajność swoich plonów? Dr Green pomoże Ci w tym, z pomocą nowatorskich formuł. Zobacz, jak w prosty sposób zadbać o rośliny!

16 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij