Siew kukurydzy w sezonie 2019

Dobre warunki pogodowe sprawiły, że większość gospodarstw już w połowie kwietnia zakończyła siew kukurydzy. Inni nie spieszyli się, bo obawiali się przymrozków.

W porównaniu do lat poprzednich, około 2 tygodni wcześniej kukurydzę siejemy. (…) To pole jest zasiane już, (…) teraz siejemy poletka na dni kukurydzy – mówi Maciej Majchrowski, rolnik z Janowa.

Wybór terminu na siew kukurydzy nie należy do łatwych

Jan Bartoszewski

fot. Mariusz Drożdż

Jan Bartoszewski, gospodarz z Niekazanic

Ten termin to jest zawsze trudny, w którym momencie wyjechać na pole i zacząć kukurydzę siać – zauważa Jan Bartoszewski, gospodarz z Niekazanic. – Ale zdecydowaliśmy się. Ta decyzja to zawsze jest wielka odpowiedzialność. Co zrobić. Rośliny, które są w tym momencie najbardziej narażone na śnieg, na minusowe temperatury, (…) wygląda na to, że się hartują i bronią. Dużo rozmów prowadzimy na ten temat kiedy siać i kiedy nie siać – dodaje.

Susza daje się we znaki

Maciej Majchrowski

fot. Mariusz Drożdż

Maciej Majchrowski, rolnik z Janowa

W południowo-zachodniej Polsce coraz bardziej daje się we znaki susza. Na wielu polach nie widać jeszcze wschodów. – Jest bardzo sucho. (…) Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie deszczu, no to może być nieciekawy rok – mówi Maciej Majchrowski.

W najbliższym czasie rolników czeka wykonanie zabiegów na polach

Środek chwastobójczy, doglebowo stosuję. Potem będę stosował jeszcze odżywki, bosfoliary, cynk – wymienia Maciej Majchrowski.

Radosław Witczak

fot. Mariusz Drożdż

Radosław Witczak, doradca regionu południowego K + S Polska

W głównej mierze musimy skupić się na nawożeniu makroelementami, bo to możemy do gleby dostarczyć. Fosfor w większości w kukurydzy stosujemy w podsiewacz. Niemniej nawozy jak azot, potas, magnez czy siarkę (…) warto by było zastosować doglebowo. (…) W latach suchych warto skorzystać z jakiejś wilgoci glebowej. I tutaj ważne jest żeby na dwa, czasem nawet na trzy tygodnie przed planowanym siewem kukurydzy to zrobić – uważa dr Radosław Witczak, doradca regionu południowego K + S Polska – (…) Dolistnie, jeżeli oczywiście będą sprzyjały warunki, w kukurydzy zalecam cynk.

Od posiania do zbiorów mija około pół roku, dlatego o plantację należy dbać i regularnie ją lustrować przynajmniej raz w tygodniu, aby szybko zareagować na wtórne zachwaszczenie czy wystąpienie szkodników.

Nowa pszenica RGT TrefferZobacz Wysoki i stabilny plon na słabszych stanowiskach

Z forum

Powiązany temat:

Uprawa kukurydzy
RU68
11 godzin temu, hoodoowca napisał: Witam czy odmiany zielonkowe można zostawić na ziarno ?Jak najbardziej w drugą stronę jest gorzej ze strawnością włókna...
zobacz więcej »
przemek28_28
Można. Plon pewnie bedzie mniejszy troszkę od tych typowo ziarowych, chociaż w zeszłym roku z kieszonkowej wyszło mi 10t/ha mokrej.
zobacz więcej »
hoodoowca
Witam czy odmiany zielonkowe można zostawić na ziarno ?
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund. Zbyt niska pomoc unijna?

Jak wpadamy na tle innych krajów UE pod kątem wysokości dopłat? Gdzie policja będzie chronić uprawy podczas zbiorów? Bądź na bieżąco!

Szkodniki kłosów zbóż oraz liści [WIDEO]

Uprawom zbożowym oprócz skrzypionek zagrażają również inne szkodniki! Czy wiesz jakie? Sprawdź to w najnowszym wideo!

17 czerwca 2019

Choroby ziemniaka – rozpoznanie i zwalczanie – wideoporadnik!

Alternarioza oraz zaraza ziemniaka mogą wyrządzić straty w plonie! Zobacz wideoporadnik i sprawdź, jak skutecznie się z nimi rozprawić.

17 czerwca 2019