Siew kukurydzy w sezonie 2019

Dobre warunki pogodowe sprawiły, że większość gospodarstw już w połowie kwietnia zakończyła siew kukurydzy. Inni nie spieszyli się, bo obawiali się przymrozków.

W porównaniu do lat poprzednich, około 2 tygodni wcześniej kukurydzę siejemy. (…) To pole jest zasiane już, (…) teraz siejemy poletka na dni kukurydzy – mówi Maciej Majchrowski, rolnik z Janowa.

Wybór terminu na siew kukurydzy nie należy do łatwych

Jan Bartoszewski

fot. Mariusz Drożdż

Jan Bartoszewski, gospodarz z Niekazanic

Ten termin to jest zawsze trudny, w którym momencie wyjechać na pole i zacząć kukurydzę siać – zauważa Jan Bartoszewski, gospodarz z Niekazanic. – Ale zdecydowaliśmy się. Ta decyzja to zawsze jest wielka odpowiedzialność. Co zrobić. Rośliny, które są w tym momencie najbardziej narażone na śnieg, na minusowe temperatury, (…) wygląda na to, że się hartują i bronią. Dużo rozmów prowadzimy na ten temat kiedy siać i kiedy nie siać – dodaje.

Susza daje się we znaki

Maciej Majchrowski

fot. Mariusz Drożdż

Maciej Majchrowski, rolnik z Janowa

W południowo-zachodniej Polsce coraz bardziej daje się we znaki susza. Na wielu polach nie widać jeszcze wschodów. – Jest bardzo sucho. (…) Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie deszczu, no to może być nieciekawy rok – mówi Maciej Majchrowski.

W najbliższym czasie rolników czeka wykonanie zabiegów na polach

Środek chwastobójczy, doglebowo stosuję. Potem będę stosował jeszcze odżywki, bosfoliary, cynk – wymienia Maciej Majchrowski.

Radosław Witczak

fot. Mariusz Drożdż

Radosław Witczak, doradca regionu południowego K + S Polska

W głównej mierze musimy skupić się na nawożeniu makroelementami, bo to możemy do gleby dostarczyć. Fosfor w większości w kukurydzy stosujemy w podsiewacz. Niemniej nawozy jak azot, potas, magnez czy siarkę (…) warto by było zastosować doglebowo. (…) W latach suchych warto skorzystać z jakiejś wilgoci glebowej. I tutaj ważne jest żeby na dwa, czasem nawet na trzy tygodnie przed planowanym siewem kukurydzy to zrobić – uważa dr Radosław Witczak, doradca regionu południowego K + S Polska – (…) Dolistnie, jeżeli oczywiście będą sprzyjały warunki, w kukurydzy zalecam cynk.

Od posiania do zbiorów mija około pół roku, dlatego o plantację należy dbać i regularnie ją lustrować przynajmniej raz w tygodniu, aby szybko zareagować na wtórne zachwaszczenie czy wystąpienie szkodników.

Z forum

Powiązany temat:

Uprawa kukurydzy
przemek28_28
Spokojnie. U mnie tez była taka. Daj jej spokój i bedzie Ok.
zobacz więcej »
Kamil723
Gradu nie było,od początku te dziurki ma.A może ploniarka?
zobacz więcej »
RU68
3 godziny temu, Kamil723 napisał: Co się dzieje z kukurydzą?Praktycznie w każdej roślince jest uszkodzony jakiś liść.Co robić?spokojnie wcześni...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Siew soi stał się opłacalny

Soja była w Polsce do niedawna egzotyczną uprawą. Dziś jej areał przekracza już 16 tys. hektarów.

16 maja 2019

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund. Dla kogo nowe dopłaty?

Jakie zabiegi zyskały dofinansowanie? Które zwierzęta gospodarskie uwielbiają muzykę? Bądź na bieżąco!

Agroklimat w Polsce: jak wpływa na rolnictwo?

Agroklimat w ujęciu podręcznikowym jest opisem stanów pogodowych na określonym obszarze, który wpływa na rozwój roślin.

19 maja 2019