Zdaniem praktyków: Siew kukurydzy rozpoczęty!

Download PDF

Siew kukurydzy ruszył, sezon rozpoczęty. Rolnicy z południowej i centralnej Polski wyjechali na pola i przystąpili do prac. Powierzchnia zasiewów kukurydzy utrzyma się w tym roku na poziomie 1 mln 200 tys. ha.

Rolnicy przystąpili już do siewu kukurydzy. – Duża część gruntów jest przygotowana, wysiane są nawozy. W tej chwili wchodzimy w okres pełnego siewu. Zaawansowanie prac oceniam na około 15%. Rozpoczyna się okres kwitnienia mniszka lekarskiego, czeremchy, wiśni. A to jest taki fenologiczny wskaźnik, że można rozpocząć siew kukurydzy. Ponadto gleba na głębokości 5 cm ma ponad 8 st. C. więc jest to termin bezpieczny do siewu bez względu na zakres wczesności wybranej odmiany – podpowiada Tadeusz Szymańczak, rolnik z Mazowsza i rzecznik Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Czas na siew kukurydzy

siew kukurydzy

Gleba pod siew kukurydzy musi być dobrze przygotowana.

Prace polowe idą pełną parą również w gospodarstwie Jana Konopki z Mazowsza. – Sieję dzisiaj kukurydzę. Jestem dobrej myśli, pole zostało odpowiednio przygotowane pod zasiew. Wykonałem płytką orkę wiosenną. Polecam to wyłącznie na zwięzłych glebach, chłodnych i wilgotnych stanowiskach. Gleba po takim zabiegu dość szybko się nagrzewa, a kukurydza szybciej wschodzi. Orka wiosenna wykonana na glebach lżejszych może je nadmiernie przesuszyć. A to wpłynie niekorzystnie na rozwój roślin – doradza Jan Konopka. – Teraz wykorzystuję ładną pogodę, aby jak najszybciej uporać się z pracami polowymi. Jest ciepło, aura nam jak na razie dopisuje, oby tak dalej – dodaje.

Na polach praca wre!

siew kukurydzy

Kukurydza, jako roślina o dużych wymaganiach cieplnych, wymaga starannej uprawy roli.

Siew kukurydzy rozpoczął się już na południu i w centrum kraju. Do prac nie przystąpili rolnicy z Pomorza, gdzie pogoda jeszcze na to nie pozwala. Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych szacuje, że powierzchnia zasiewu kukurydzy wyniesie w tym roku ponad 1 milion 200 tys. ha. To poziom porównywalny do tego z ubiegłego roku. Ponad połowę stanowić będzie kukurydza z przeznaczeniem na ziarno (620 tys. ha), a resztę – kukurydza z przeznaczeniem na kiszonkę (580 tys ha).

Flint czy dent – na jaką odmianę kukurydzy stawiają w tym roku gospodarze? O tym już w kolejnych artykułach z cyklu „Zdaniem praktyków” jeszcze dzisiaj na naszym portalu.

Więcej informacji o tym jak przebiega siew kukurydzy oraz pracach polowych na początku maja już wkrótce w materiale video Daniela Biernata.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o