Konopie wracają do łask! [Aktualności]

Konopie włókniste wracają do łask. Coraz więcej rolników decyduje się na ich uprawę. Dlaczego? Dowiedz się więcej, czytając Aktualności rolnicze!

O czym dziś piszemy?

 

aktualności rolniczeRolnicy chcą zmian w odszkodowaniach

W sejmie trwają obrady nad odszkodowaniami dla rolników, których nieruchomości zostały przejęte z mocy prawa, m.in. pod budowę dróg. Po wywłaszczeniu nieruchomości, rolnicy kwestionują najczęściej wycenę tzw. resztówek – gruntów, które nie zostały bezpośrednio wykorzystane pod inwestycję. Ziemia ta traktowana jest jak rolna, a jej cena jest bardzo niska.

odszkodowanie dla rolników

fot. Fotolia

W sejmie trwają obrady nad odszkodowaniami dla rolników, których nieruchomości zostały przejęte z mocy prawa, m.in. pod budowę dróg.

Średnie ceny gruntów rolnych przejmowanych pod drogi krajowe w poszczególnych województwach są zróżnicowane i kształtują się na poziomie 10-40 zł/m kw., czyli od 10 do 40 tys. zł za hektar – poinformował wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz.

Rolnicy domagają się zmian w odszkodowaniach. Resztówki mają być wyceniane w oparciu o „zasadę korzyści”, która przewiduje, że wartość nieruchomości dla celów odszkodowania określa się według aktualnego sposobu jej użytkowania.

Źródło: Forsal

 

aktualności rolnicze

Plantatorzy załamani brakiem pracowników sezonowych

Plantatorzy alarmują o braku pracowników sezonowych. Mimo, iż gospodarze gwarantują atrakcyjne wynagrodzenie, dojazd na plantację  oraz nocleg, chętnych do pracy przy zbiorach jest coraz mniej. Jaka jest tego przyczyna?

Wpływ mają na to nowe przepisy, które obowiązują od stycznia. Nakładają nowe obowiązki nie tylko na nas, plantatorów, ale też na Ukraińców. Nowe prawo miało ułatwiać i skracać formalności zatrudniania obcokrajowców. W praktyce jednak procedura uzyskania zezwolenia na pracę sezonową znacznie się wydłużyłainformuje Marian Smentek, sekretarz Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej.

zbiory truskawek

fot. Fotolia

Plantatorzy alarmują o braku pracowników sezonowych.

Do końca 2017 roku osoba, która chciała zatrudnić obcokrajowca, składała tylko oświadczenie w powiatowym urzędzie pracy i rejestrowała pracownika. Aktualnie musi dostać zezwolenie na pracę sezonową.

Po otrzymaniu takiego wniosku musimy sprawdzić pracodawcę i pracownika. Mamy 7 dni na wydanie stosownego zaświadczenia, które pracodawca wysyła na Ukrainę – tłumaczy Andrzej Tybulczuk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kraśniku.

Plantatorzy obawiają się, że owoce pójdą na zmarnowanie.

Źródło: Dziennik Wschodni

 

aktualności rolniczeKonopny renesans na Dolnym Śląsku

Konopie włókniste wracają do łask. Na Dolnym Śląsku trwa ich prawdziwy renesans. Są już firmy, które kontraktują i skupują roślinę, a także rolnicy, upatrujący w jej uprawie dochodowych biznes.

konopie włókniste

fot. Fotolia

W ubiegłym roku na Dolnym Śląsku rolnicy obsiali konopiami 240 hektarów.

Jak informuje Agrobiznes w TVP – tegoroczne siewy to lokalna sensacja. Skąd jednak to zainteresowanie? Rolnicy śpieszą z wyjaśnieniami:

Na Dolnym Śląsku łany włóknistych konopi już kiedyś były, ale zniknęły. Tutaj nie ma się czego bać. One są legalne i mają cudowne właściwości. Konopie dobrze robią rolnym gruntom: wyciągają ciężkie metale z gleby oraz naturalnie ją odchwaszczają. Ponadto, mają właściwości zdrowotne.

Pani Krystyna Kowalczyk, zajmująca się skupem rośliny, przyznaje, że zainteresowanie jest bardzo duże. W ubiegłym roku na Dolnym Śląsku rolnicy obsiali konopiami 240 hektarów.

Źródło: Agrobiznes/TVP3 Wrocław

RGT JakuzziKup teraz 5% rabatu na nasiona rzepaku od 3 j.s. RGT Jakuzzi

Co słychać u krów z Deszczna? [AKTUALNOŚCI]

„Wolne stado” oczekuje na szereg badań. Dowiedz się więcej!

12 czerwca 2019

O spółdzielczości XXI wieku [Aktualności]

Czy lubimy pracować kolektywnie?

1 kwietnia 2019

Wypadki w rolnictwie − jak minimalizować? [AKTUALNOŚCI]

Dowiedz się, jakie są cele specjalnej Strategii „Wizja Zero”, która walczy o zdrowie rolników.

18 czerwca 2019