Jeśli zapomnieliśmy jaka była pogoda rok czy dwa lata temu podczas siewów przypomni to… „Rocznik Statystyczny Rolnictwa 2015” opracowany właśnie przez Główny Urząd Statystyczny. Publikacja jest bezpłatna i można zapoznać się z nią na stronie GUS.
– To kolejna publikacja zbiorcza z zakresu statystyki rolnictwa – informuje Artur Łączyński, dyrektor Departamentu Rolnictwa Głównego Urzędu Statystycznego. – Pierwszą publikację otwierającą edycję była „Statystyka rolnictwa 1946 – 1957”, wydana w roku 1961. Kolejne wydania rocznika ukazywały się w odstępach od 3 do 5 lat.
Od 2005 r. rocznik jest publikowany każdego roku. Dane prezentowane w publikacji dotyczą nie tylko wyników produkcji rolniczej, ale również warunków i środków produkcji, obrotu produktami rolnymi wraz z informacjami o cenach produktów. Jest tu także charakterystyka społeczno-demograficzna ludności wiejskiej.
Możemy się dowiedzieć, że w 2014 r. użytki rolne to 14, 558 tys. ha. Prawie wszystkie są w dobrej kulturze rolnej. Pod zasiewy wykorzystuje się 71,6% areału, a 18% stanowią łąki trwałe.
Wśród wielu przydatnych i ciekawych informacji, z „Rocznika Statystycznego Rolnictwa 2015” możemy się dowiedzieć, w których województwach przeciętnie najdłużej trwa życie. Okazuje się, że mężczyźni na terenach wiejskich przeciętnie najdłużej żyją w woj. małopolskim – 75,3 roku i podkarpackim – 74,5. Wiejskie kobiety dożywają przeciętnie 82,7 lat w woj. podkarpackim i tylko kilka miesięcy krócej – w woj. podlaskim.
Dodaj komentarz