Rolnicy dotknięci powodzią nie stracą dopłat bezpośrednich i obszarowych
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że rolnicy dotknięci powodzią zachowają wszystkie prawa do płatności bezpośrednich i obszarowych w ramach II filaru WPR. Niezależnie od tego, czy spełnią wymagania do uzyskania dopłat.
Rolnicy dotknięci powodzią są ponadto zwolnieni z obowiązku złożenia pisemnego oświadczenia o wystąpieniu siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności.
Spis treści
Klęska żywiołowa to „siła wyższa i nadzwyczajne okoliczności”
Zachowanie prawa do otrzymania dopłat przez rolników dotkniętych powodzią umożliwiają nowe przepisy. Ściśle mówiąc, chodzi o rozporządzenie MRiRW, przygotowane po ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej w południowo-zachodniej Polsce. Bowiem w tym dokumencie obszary dotknięte powodzią uznaje się za tereny objęte działaniem siły wyższej lub wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności.
Dzięki temu zapisowi rolnicy dotknięci powodzią będą mogli zachować dopłaty, o które wnioskowali w tym roku. Dodatkowo, przepisy rozporządzenia zwalniają ich z obowiązku złożenia oświadczenia. Konkretnie chodzi o pisemne oświadczenie o wystąpieniu siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności, składane do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Rolnicy dotknięci powodzią zachowują prawa do płatności
Rolnicy z terenów, na których wystąpiła powódź zachowują pełne prawo do otrzymania płatności, o które ubiegali się w tym roku. Mianowicie chodzi o przyznanie środków finansowych z II filaru Wspólnej Polityki Rolnej w ramach następujących dopłat:
- płatności bezpośrednich, w tym:
- ekoschematów obszarowych;
- ekoschematu Dobrostan zwierząt;
- przejściowego wsparcia krajowego;
- płatności ONW;
- płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych;
- płatności ekologicznych;
- płatności zalesieniowych.
Nie będzie kar za niespełnienie wymagań dla rolników dotkniętych powodzią
Jak poinformowano na stronach MRiRW i ARiMR, rolnicy dotknięci powodzią zachowają prawo do płatności bezpośrednich i obszarowych pomimo tego, że ich uprawy zostały zniszczone przez żywioł. Ponadto nie będą oni ponosili konsekwencji niespełniania wymogów koniecznych do uzyskania płatności.
Wobec tych rolników nie będą stosowane kary za niespełnienie warunków i wymogów dotyczących przyznawania płatności, jak również za niespełnienie norm i wymogów warunkowości — czytamy w komunikacie MRiRW.
Według szacunku MRiRW, przepisy wprowadzone nowym rozporządzeniem mogą dotyczyć około 116 tys. rolników ubiegających się o dopłaty bezpośrednie. A także około 60 tys. producentów rolnych wnioskujących o dopłaty z tytułu działalności na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW).
Źródło: www.gov.pl
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!