Kukurydza na ziarno – jak wygląda sytuacja przed zbiorami?
fot. Pixabay.com

Kukurydza na ziarno – jak wygląda sytuacja przed zbiorami?

Kukurydza na ziarno niedługo zacznie zjeżdżać z pól. Jaki był tegoroczny sezon? Co najbardziej dało się we znaki plantatorom?

Kukurydza na ziarno jest prawie gotowa do zbiorów. W tym roku żniwa rozpoczną się nieco później niż w ubiegłym. Jakie są przewidywane tegoroczne plony? Na jakie ceny rolnicy mogą liczyć w skupach?

W tym roku kukurydza miała bardzo dobre warunki w okresie wegetacji. Korzystne były przede wszystkim duże ilości opadów, które występowały w okresie intensywnego wzrostu.
– Tegoroczne zbiory kukurydzy zapowiadają się bardzo dobrze. Co ciekawe, te odmiany, które posiałem później prezentują się o wiele lepiej niż odmiany wcześniejsze. To zapewne efekt dosyć chłodnej wiosny – mówi Paweł Bieluń, rolnik z Bartoszyc. – Rośliny na plantacjach mają ładny, ciemny odcień, czyli są dobrze odżywione. W wielu miejscach wytwarzały po dwie kolby, a nawet więcej.

Nie brakowało chorób i chwastów

Ciepłe i mokre lato, choć stworzyło doskonałe warunki do wzrostu kukurydzy, miało też swoje ujemne strony.
– Na plantacjach jest bardzo dużo chwastów, szczególnie komosy i chwastnicy jednostronnej – podaje Marek Radzimirski z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. – Dużym zagrożeniem dla kukurydzy były w tym roku i nadal są także choroby grzybowe, zwłaszcza fuzarioza. Najbardziej narażone są te plantacje, na które latem spadło najwięcej deszczu.

Kukurydza na ziarno – badanie wilgotności i toksyn

Podobnie jest na terenach, na których kilka tygodni temu przeszły nawałnice. Kolby zostały bardzo mocno zniszczone, przez co ziarno jest bardziej narażone na zanieczyszczenie mikotoksynami. Rolnicy muszą liczyć się z tym, że nie każde ziarno będą mogli sprzedać. Większość firm skupujących kukurydzę zapowiada, że będą badać nie tylko poziom wilgotności ziarna, ale również sprawdzać zawartość toksyn.
– Cena skupu kukurydzy utrzymuje się aktualnie na poziomie 600 zł za tonę – podaje pracownik punktu skupu zbóż w Golubiu-Dobrzyniu. – To jednak orientacyjna cena, w rzeczywistości dla każdej dostarczonej partii jest ustalana indywidualnie na podstawie badania poziomu wilgotności oraz zanieczyszczeń.
Kukurydziane żniwa rozpoczną się w pierwszej połowie października. Na niektórych plantacjach zbiory mogą się opóźnić ze względu na zastoje wody i problemy z wjazdem na pola.

Soja: jak prawidłowo ją uprawiać?

Soja, mimo wielu trudności z uprawą w naszych warunkach, zyskuje w Polsce zwolenników. Jak ją uprawiać, by nie stracić?

8 grudnia 2017

Czym jest rolnictwo biodynamiczne?

Rolnictwo biodynamiczne uznawane jest za rodzaj rolnictwa ekologicznego, powstało jednak zupełnie niezależnie. Kto je stworzył?

14 grudnia 2017

Omacnica w ściernisku – pozbądź się jej przed zimą

Omacnica w ściernisku po kukurydzy ma doskonałe warunki do przezimowania. Jak postępować z resztkami pożniwnymi, aby utrudnić szkodnikowi przezimowanie?

1 grudnia 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij