Rusza monitoring we wszystkich lasach
Ministerstwo Środowiska zamierza przeprowadzić prace obserwacyjno-pomiarowe, czyli monitoring we wszystkich lasach w Polsce, bez względu na to, kto jest właścicielem lasu. Dlaczego?
– Monitoring lasów jest elementem systemu Państwowego Monitoringu Środowiska – informuje ministerstwo. – Zebrane wyniki posłużą do oceny stanu zdrowotnego lasów Polski w odniesieniu do zmieniającego się środowiska.
Monitoring lasów będzie prowadzony przez 4 najbliższe lata – zawsze od początku czerwca do końca września.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Środowiska, prace terenowe odbywają się na stałych powierzchniach obserwacyjnych, rozmieszczonych w sieci 8 x 8 km. Pomiary i obserwacje wykonywane są zgodnie z instrukcją opracowaną przez Instytut Badawczy Leśnictwa.
– Prace terenowe wykonywane są przez pracowników Instytutu Badawczego Leśnictwa lub przez osoby upoważnione przez instytut – informuje Andrzej Konieczny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. – Ministerstwo prosi właścicieli lasów prywatnych, o umożliwienie osobom upoważnionym przez Instytut Badawczy Leśnictwa wstępu do lasów prywatnych i wykonani obserwacji i pomiarów niezbędnych do wykonania monitoringu lasów w Polsce.
Monitoring lasów obejmuje takie badania jak: obserwacje koron drzew pod kątem odbarwienia, wielkości liści lub igliwia, proporcji przyrostów pędów, intensywności kwitnienia czy typu przerzedzania korony. Obserwatorzy będą sprawdzać także analizy składu chemicznego igliwia lub liści, oceny różnorodności gatunkowej runa leśnego oraz prowadzić badania glebowe, sprawdzając właściwości chemiczne, typologię gleb, skład i właściwości fizyczne.
Więcej o monitoringu lasów można znaleźć na stronie internetowej Państwowego Monitoringu Środowiska.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!