Rynek nawozów w Polsce a koronawirus – co się zmieniło?

Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na rynek nawozów w Polsce – co się zmieniło? Czy COVID-19 wywinduje ceny nawozów? Sprawdź!

Rynek nawozów w Polsce a koronawirus – zapraszamy na wywiad z Piotrem Zarosińskim, Dyrektorem Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro w Grupie Azoty.

Magdalena Kowalczyk: Jak koronawirus wpłynął na nasz krajowy rynek nawozów?

Piotr Zarosiński, Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro w Grupie Azoty: Koronawirus nie miał dotychczas bezpośredniego wpływu na produkcję i sprzedaż nawozów Grupy Azoty na rynek krajowy. Zachowanie zasad bezpieczeństwa pozwoliło na kontynuację produkcji na niezmienionym poziomie i wysyłkę nawozów do dystrybutorów w normalnym trybie. W sprzedaży eksportowej zanotowaliśmy nieznaczne problemy z terminowością odbiorów w krajach, w których skala problemów jest nieporównywalnie większa niż u nas. Epidemia w naszym regionie nie wpłynęła na poziomy cen nawozów.

Rynek nawozów w Polsce w czasie pandemii

Jakie problemy mają polscy producenci nawozów w związku z koronawirusem? Czy pojawiają się braki w dostawach surowców?

Dostawy surowców docierają w normalnym trybie. Problemy są podobne do tych, które odczuwa całe społeczeństwo, czyli np. konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa. Wydłuża to niektóre czynności i może powodować zwiększone koszty, ale – dzięki wprowadzeniu obostrzeń wśród pracowników wszystkich spółek Grupy Azoty – zanotowano tylko pojedyncze przypadki zachorowań, które nie wpłynęły na ciągłość pracy.

Docierają do nas sygnały, że w marcu z powodu wcześniejszego rozpoczęcia wegetacji a także pandemii koronawirusa nastąpiło przyspieszenie sprzedaży nawozów – czy tak rzeczywiście było?

Pandemia ma niewielki wpływ na zakup i aplikację nawozów. Obawialiśmy się, że wirus może spowodować problemy w obszarze produkcji i logistyki, i o tym wspominaliśmy na początku epidemii. Jednak tak się nie stało. Nie były to równocześnie obawy bezpodstawne, ponieważ w niektórych krajach produkcja nawozów z powodu zachorowań na COVID 19 została zaburzona. Nie możemy wykluczyć, że część rolników przyspieszyła zakupy z obawy o dostępność nawozów. Znacznie bardziej na decyzje zakupowe wpłynęły jednak ostatnie opady deszczu. Dzięki temu wysianie kolejnych dawek nawozów azotowych było możliwe i racjonalne. I faktycznie zanotowaliśmy znaczne przyspieszenie zakupów niektórych nawozów pod wiosenną aplikację.

Ceny nawozów w Polsce

rynek nawozów w polsce

Rynek nawozów w Polsce – Koronawirus nie miał bezpośredniego wpływu na produkcję i sprzedaż nawozów Grupy Azoty na rynek krajowy.

Na jakim poziomie znajdują się aktualne ceny nawozów? 

Poziom cen jest zawsze czymś względnym. Producent określi go jako „rynkowy”, a rolnik prawie zawsze powie „nawozy są drogie”. W bieżącym sezonie ceny od pewnego czasu utrzymują się na stałym poziomie. Zakupy wiosną przyspieszyły, co pozwoliło przygotować magazyny pod następny sezon. Wpłynęły na to i opady deszczu i rosnące ceny skupu niektórych zbóż, co zawsze poprawia nastroje kupującym środki do produkcji i wspomaga decyzje zakupowe. W czerwcu otworzymy nowy sezon i wtedy okaże się, czy klienci uznają poziom cen otwarcia za atrakcyjny.

Czy popyt na nawozy w najbliższym czasie wzrośnie?

Zadając pytanie o popyt, należy zastanowić się jakiego segmentu rynku dotyczy. Początek sezonu zawsze charakteryzuje się dużym popytem ze względu na potencjalną atrakcyjność zakupu w najniższych cenach. Jeśli do tego dołożymy wysokie ceny skupu zbóż i sporą szansę na to, że efekty suszy zostaną przynajmniej w części kraju zniwelowane przez padające deszcze, to możemy oczekiwać dużego zainteresowania zakupem nawozów. Zresztą już to widzimy, odnotowując dużą ilość pytań od kupujących.

Rynek nawozów w Polsce. Prognoza

Na zakończenie pytanie o Pana prognozę dla rynku nawozów na kilka najbliższych miesięcy. Czy należy się spodziewać, że koronawirus wywinduje ceny?

Rynek rolny skutecznie opiera się wpływowi koronawirusa. Nie widzę przyczyn, dla których ceny miałyby się znacząco zwiększyć z powodu epidemii. Oczywiście gdyby fabryki stanęły z powodu absencji pracowników, ceny chwilowo mogłyby poszybować w górę, jednak taki scenariusz jest mało prawdopodobny. Natomiast my ze swojej strony zrobimy wszystko, co tylko możliwe, aby wrócić do sytuacji, w której zakup na początku sezonu będzie najbardziej opłacalny, a ceny będą regularnie rosły wraz z upływem sezonu.

To najlepszy mechanizm…

To zdrowy mechanizm, który motywuje rolników do wcześniejszych zakupów nawozów. Ja osobiście od dawna zachęcam do podzielenia zakupów na trzy części i trzymania się tak ułożonego planu. To trochę jak z inwestycją w akcje – dywersyfikujemy ryzyko. Jeśli ceny wzrosną, to na wiosnę, w najwyższej cenie, zostaje do zakupów około 30% potrzebnej ilości. Pozostałe 70% mamy już kupione w cenach niższych niż wiosenne. A dodatkowo możemy przy takim schemacie decydować, czy i ile potrzebujemy kupić np. nawozów azotowych pod kolejne dawki.

Rynek nawozów w Polsce – Grupa Azoty przejęła Compo Expert! Przeczytaj więcej!

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję bardzo.

Grupa Azoty jest zdecydowanym liderem w Polsce oraz jedną z europejskich kluczowych grup kapitałowych nawozowo-chemicznych. Polski gigant zdobył drugie miejsce w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. A to nie wszystko. Spółka wypracowała sobie także silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

Sprawdź, jakie są ceny nawozów w Polsce – wejdź na portal cenynawozow.pl 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Konferencja dla Hodowców Bydła i Producentów MlekaPrzeczytaj Sprawdź terminy

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *