Rynek Towarów Rolno-Spożywczych ruszył – umocni pozycję rolników?

Ruszył Rynek Towarów Rolno-Spożywczych. Pierwsza taka aukcja na warszawskim parkiecie – sprzedano 250 ton pszenicy! Ile kupujący płacili za ziarno?
Sprzedaż pszenicy na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych ruszyła 14 maja tego roku. Podczas aukcji zawartych zostało 10 transakcji, w sumie sprzedano 250 ton pszenicy w B klasie. Ziarno wystawił na sprzedaż prywatny producent rolny, który dysponuje autoryzowanym przez TGE magazynem. Średnia cena pszenicy wynosiła 830,40 zł/tonę.
Ruszył Rynek Towarów Rolno-Spożywczych
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ocenił, że uruchomienie giełdowego rynku rolnego to dobrze rokujący początek. Zaznaczył, że jego celem jest to, aby stał się on niebawem porównywalny z takimi dużymi giełdami jak Chicago czy też Paryż.
Działanie giełdowego Rynku Towarów Rolno-Spożywczych ma umocnić pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym jak również podnieść ich dochody.
Najpierw pilotaż, co dalej?
Rynek Towarów Rolno-Spożywczych powstał w ramach projektu nazywanego Platformą Żywnościową. Realizują go Giełda Papierów Wartościowych wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Do końca sierpnia trwa okres pilotażu. W tym czasie organizatorzy będą starali się pozyskać kolejnych uczestników rynku (magazyny autoryzowane czy też domy maklerskie).
W jaki sposób odbywa się obrót ziarnem na RTRS? Sprzedaż pszenicy jest prowadzona w formule rynku kasowego (czyli tak zwany rynek spot).
W skład platformy wchodzą: Giełda, Izba Rozliczeniowa, autoryzowane magazyny, które docelowo mają obejmować cały kraj a także domy maklerskie. Krótko mówiąc, przedmiotem obrotu na giełdzie mają być duże partie produktów (o wysokiej standaryzacji). Pierwszy z nich – pszenica ma przetestować działanie platformy. Jednak później planowane jest rozszerzenie zakresu obrotu giełdy również o takie produkty jak rzepak, kukurydza, cukier, koncentrat jabłkowy oraz mleko w proszku.