Rządowa pomoc dla rolników jest niewystarczająca?

Sytuacja finansowa w polskim rolnictwie, jak również w gospodarstwach rolnych nie wygląda najlepiej. Widać to również na ulicach podczas protestów rolników, które miały miejsce już na początku 2023 r. W takiej sytuacji rządowa pomoc finansowa dla rolników wydaje się niewystarczająca. Tak przynajmniej uważa poseł Mirosław Maliszewski, który na problemy rolników zwrócił uwagę podczas posiedzenia w Sejmie RP.

Podczas posiedzenia Sejmu RP w dniu 26 stycznia 2023 r. dyskutowano na temat aktualnej sytuacji w rolnictwie. Wiceminister rolnictwa podczas swojego wystąpienia zapewniał, że rząd na pierwszym miejscu stawia sprawy wsi i polskich rolników. Przypomniał także jaka rządowa pomoc finansowa dla rolników została zrealizowana w ostatnim czasie. Nie wszyscy jednak uważają, że udzielone formy były i są wystarczające dla rolników.

Rządowa pomoc finansowa dla rolników — ile pieniędzy trafiło do gospodarstw?

Wiceminister rolnictwa, Ryszard Bartosik podczas wypowiedzi w Sejmie przypomniał jaką pomoc finansową w ostatnim czasie otrzymali rolnicy. Po pierwsze były to dopłaty do nawozów z budżetem około 3,9 mld zł. Wsparcie finansowe otrzymali również producenci trzody chlewnej poszkodowani przez ASF. Rządowa pomoc dla rolników obejmowała również dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych, na które przeznaczono 1,1 mld zł w 2023 r.

To szeroka gama wsparcia, ale nie jesteśmy w stanie wszędzie i wszystkim do końca zrekompensować skutków tych wszystkich niekorzystnych zdarzeń, które mają wpływ na naszą gospodarkę, a przede wszystkim na rolnictwo – zaznaczył wiceminister Ryszard Bartosik.

Dotacje dla rolników niewystarczające?

Nie dla wszystkich rządowa pomoc finansowa dla rolników jest wystarczająca. Takiego zdania jest m.in. poseł Mirosław Maliszewski. Podczas swojego wystąpienia w Sejmie RP podkreślił, że rolnicy doskonale wiedzą, ile pieniędzy trafia na ich konta bankowe, a ile jednocześnie muszą wydać, chociażby na nawozy, czy paliwo.

Rolnicy doskonale wiedzą, że rocznie zużywają ok. 2 mln t nawozów, i wiedzą, że te nawozy zdrożały o 300-400%. Wiedzą też doskonale, ile pieniędzy z tych drożejących nawozów tak naprawdę trafiło do budżetu państwa w formie różnych podatków, i wiedzą też, ile z tego otrzymali. Więc mniej więcej to wygląda tak, że zabrali 100 zł, oddali 20 zł i każą się cieszyć polskim rolnikom, ile to wspaniałego wsparcia dostali, jeszcze nikt takiego nie udzielił – mówił poseł Mirosław Maliszewski.

Rządowa pomoc finansowa dla rolników realizowana jako dopłaty do paliwa rolniczego również nie może zaliczać się do dużego wsparcia. To dlatego, że ostatnio zdecydowanie więcej rolnicy wydali na zakup paliwa wykorzystywanego do produkcji rolnej:

Bardzo podobnie jest z paliwem rolniczym. Rolnicy zużywają ok. 1800 tys. t paliwa rolniczego rocznie, tj. średnio ok. 120 l na 1 ha. Dostali niewielki zwrot podatku akcyzowego, czy wzrostu podatku akcyzowego, a zapłacili ogromne kwoty na rzecz budżetu państwa z tytułu paliwa i podatków, które są w tym zawarte – dodał Mirosław Maliszewski.

Czytaj również: Dofinansowanie nawozów 2023. Czy MRiRW uruchomi kolejny nabór?

Źródło: Sejm RP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Planujesz zakup ciągnika rolniczego?Zobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *