Sezon malinowy w pełni. A co z cenami?

Sezon na maliny znajduje się na półmetku. Mianowicie niemalże skończyły się maliny letnie, a jesienne jeszcze się na dobre nie zaczęły. Jednakże okazuje się, że w tym roku producenci malin mają „pod górkę” z powodu niskich cen.

Sezon na maliny jeszcze przed rozpoczęciem zwiastował, że dojdzie do załamania cen. Już pod koniec czerwca doszło do sytuacji, w której ceny osiągnęły historyczne minima. Dlatego pojawiły się żądania zakazu importu, a także wezwania do bojkotu przetwórców. A ten sezon malinowy jest tak trudny, ponieważ u wielu przetwórców zapasy zeszłorocznych, kupionych w wysokiej cenie, mrożonych malin pozostają na wysokim poziomie. I nic nie wskazuje na to, by ceny skupu mogły wzrosnąć w dalszej części sezonu.

Reklama

Tanie maliny w Polsce…

Wielu producentów malin miało nadzieję, że wraz z zakończeniem zbiorów odmian letnich sytuacja ulegnie poprawie i będą mogli drożej sprzedawać maliny jesienne. Jednak jak dotąd nie widać warunków do wzrostu cen skupu. W Polsce ceny malin do mrożenia wciąż się wahają w przedziale 3,80–4,50 zł/kg. Czyli ponad trzykrotnie taniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W wyjątkowych przypadkach polscy sadownicy mogą liczyć na 5 zł/kg za maliny klasy ekstra, ale jest to również znacznie mniej niż w ubiegłym roku.

… a na Ukrainie jeszcze tańsze

Na Ukrainie minimalna cena malin utrzymuje się na poziomie 17 hrywien za kilogram (1,87 zł/kg). Jednakże maksymalna cena to 30, a nawet 35 hrywien (3,30–3,85 zł/kg). Na dobrą sprawę niewiele mniej niż w Polsce. W tym przypadku wszystko zależy od wielu czynników, w tym od wielkości partii, jej jednorodności, jakości samych owoców, odmiany itp. Ponadto cena może się różnić w zależności od przyszłych planów przetwórców dotyczących ich gotowych produktów.

A co z Serbią?

Serbia jest wieloletnim liderem wśród światowych eksporterów mrożonych malin. W ostatnich latach konkurencja ze strony Ukrainy i Maroka nieco osłabiła pozycję Serbii. Ale to właśnie w tym kraju kształtują się ceny, przede wszystkim mrożonych malin najwyższej jakości.

Obecnie w Serbii ceny malin do mrożenia zaczynają się, w przeliczeniu, od 5,64 zł/kg. Jest to średnio 3,5 raza mniej niż w 2022 roku. Mimo że Serbia ma najwyższe ceny skupu w regionie, to mimo wszystko nadal budzą one duże niezadowolenie wśród rolników.

Tymczasem w Gruzji i Uzbekistanie ceny są wysokie

Tymczasem w innych regionach sytuacja cenowa jest nieco lepsza. Tak więc w Gruzji obecnie średnia cena malin jest najwyższa w ostatnich latach i wynosi w przeliczeniu 13,70 zł/kg. Podobna sytuacja ma miejsce w Uzbekistanie. Tam ceny są rekordowo wysokie i wynoszą w przeliczeniu 10,43 zł/kg.

W Tadżykistanie sezon malinowy rozpoczął się w ubiegłym tygodniu ze średnią ceną 10,07 zł/kg. Jest ona dość wysoka jak na ostatnie lata. Oczekuje się, że sprzedaż malin na rynku tadżyckim będzie trwała do końca października. Jednocześnie wielkość podaży na lokalnym rynku jest nadal niewielka, a ceny mogą spadać wraz z postępem sezonu. Tworzy to dobre warunki eksportowe dla lokalnych przetwórców, ponieważ wielu konsumentów mrożonych malin w Azji Środkowej nadal polega na imporcie.

Źródło: east-fruit.com


Czytaj również: Produkcja owoców jagodowych w 2023 r. wg GUS

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *