Kiedy najlepiej siać kukurydzę?
Niesłabnąca popularność uprawy kukurydzy wśród rolników jest wynikiem połączenia jej niewygórowanych wymagań glebowych, stosunkowo niewielkiej liczby koniecznych zabiegów ochronnych z wysoką rentownością. Jednak, aby ten ostatni argument stał się faktem, trzeba między innymi odpowiedzieć na pytanie, kiedy najlepiej siać kukurydzę?
Warunki, jakie kukurydza będzie miała na starcie, w dużej mierze determinują wysokość plonu. Jednym z kluczowych czynników jest termin siewu kukurydzy.
Spis treści
Kiedy najlepiej siać kukurydzę w Polsce?
Zmiany zachodzące w warunkach klimatycznych naszego kraju nie zniwelowały różnic pomiędzy regionami, a te są dość wyraźne. Szczególnie dotyczy to wiosennych temperatur. Dlatego próba udzielenia jednej odpowiedzi na pytanie, kiedy najlepiej siać kukurydzę, jest skazana na niepowodzenie.
Za optymalny uważa się okres pomiędzy 25 kwietnia a 5 maja. Jednak nie powinniśmy sztywno trzymać się daty w kalendarzu. Po pierwsze, ze względu na wspomniane różnice pomiędzy rejonami kraju. Po drugie, z powodu odmiennego przebiegu pogody w kolejnych latach.
A zatem kiedy najlepiej siać kukurydzę? Wyznacznikiem powinna być temperatura. Mówiąc konkretnie, termin siewu kukurydzy powinna określać temperatura gleby.
Termin siewu kukurydzy a temperatura
Temperatura gleby ma ogromne znaczenie dla przebiegu kiełkowania, więc wpływa też na dalsze etapy rozwojowe. Minimalna temperatura gleby do siewu kukurydzy wynosi 8°C. Jest to wartość wystarczająca w przypadku kukurydzy typu flint. Jednak termin siewu kukurydzy typu dent, powinniśmy wyznaczyć na czas, gdy gleba osiągnie temperaturę 10°C.
Warto pamiętać, że tempo nagrzewania ziemi zależy od typu gleby. Te lżejsze, piaszczyste szybciej osiągają optymalne temperatury do siewu kukurydzy. W przypadku gleb ciężkich będziemy musieli na 8–10°C poczekać nieco dłużej.
Wyznaczając termin siewu kukurydzy, możemy skorzystać ze wskaźników fenologicznych. Oznakami właściwej dla siewu kukurydzy temperatury gleby jest początek kwitnienia mniszka lekarskiego i czerwonej porzeczki. Sygnałem do rozpoczęcia siewu może być także kwitnienie wczesnych odmian czereśni.
Jaką odmianę kukurydzy wybrać?
Wiemy, kiedy najlepiej siać kukurydzę. Jednak zanim ustalimy konkretny termin siewu, musimy jeszcze wybrać odmianę kukurydzy. Jej dopasowanie do warunków panujących w konkretnej lokalizacji jest najlepszą drogą do pełnego wykorzystania zarówno potencjału odmiany, jak i stanowiska.
Dobór odmian kukurydzy powinien uwzględniać rejon uprawy, gdyż jest to kluczowe dla wybrania właściwej klasy wczesności FAO. Ponadto pamiętajmy o sprawdzeniu takich parametrów jak wczesny wigor, tempo oddawania wody w końcowej fazie rozwoju, czy podatność na choroby.
Jako że nie ma jednej odmiany, która sprawdzi się na wszystkich plantacjach, trudno o precyzyjną rekomendację. Jednak pewnym ułatwieniem może być zawężenie listy odmian branych pod uwagę do nasion kukurydzy Tropical Dent. Linia odmian Tropical Dent oferowana przez hodowlę Lidea jest różnorodna, więc bez trudu dopasujemy cechy odmiany najlepsze dla naszego stanowiska. Kukurydza z linii Tropical Dent wysoko i stabilnie plonuje, co zostało potwierdzone przez wieloletnie badania.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.