Skierowanie na badania dla rolników do pobrania w ARiMR

Niebawem skierowanie na badania profilaktyczne będą dostępne dla rolników także w ARiMR. Stanie się to dzięki podjętej współpracy Ministerstwa Zdrowia i ARiMR. Przedstawiciele instytucji rządowych podpisali list intencyjny którego celem jest promowanie zdrowia i upowszechnianie programów profilaktycznych na obszarach wiejskich.
W dniu 23 listopada 2022 r. zainicjowano akcję ,,Profilaktyka zdrowotna dla mieszkańców obszarów wiejskich” której głównym celem jest promocja zdrowia. Jak również rozpowszechnianie informacji na temat programów profilaktycznych na terenach wiejskich. Tym sposobem Ministerstwo Zdrowia i ARiMR wspólnie z ministrem rolnictwa chcą, aby skierowanie na badania profilaktyczne było bardziej dostępne dla rolników.
Spis treści
Skierowanie na badania dla rolników dostępne w ARiMR
Zdaniem ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego statystyki nie pozostawiają złudzeń. Między miastem, a obszarami wiejskimi istnieją duże dysproporcje biorąc pod uwagę stan zdrowia mieszkańców, regularność wizyt u specjalistów, czy wykrywalność chorób. Stąd też, zainicjowanie akcji wydaje się być konieczne.
Będziemy zachęcać mieszkańców wsi, aby zadbali o swoje zdrowie. Podpisany dziś list ma znacząco ten proces wspomóc – poinformował minister Henryk Kowalczyk.
Szef MRiRW podkreślił jednocześnie, że rolnicy należą do osób które nie wykonują obowiązkowych badań okresowych, tak jak ma to miejsce w przypadku innych zawodów. Dlatego też, ARiMR podjęła współpracę z Ministerstwem Zdrowia dzięki której skierowanie na badania profilaktyczne dla rolników będą łatwiejsze do pozyskania.
Rolnicy po wypełnieniu specjalnej ankiety w Biurach Powiatowych i Oddziałach Regionalnych ARiMR będą mogli pozyskać skierowanie na badania.
Do każdej ankiety wypełnionej przez rolnika wygenerowane zostanie skierowanie na badania – przekazała prezes ARiMR, Halina Szymańska.
https://twitter.com/ARiMR_GOV_PL/status/1595374365813743618
Badania profilaktyczne 40+
Skierowanie na badania profilaktyczne będą bardziej dostępne dla rolników również w przypadku programu ,,Profilaktyka 40 PLUS”. Pozwala on osobom po 40. roku życia na wykonanie darmowych badań które składają się z pakietu dla kobiet, mężczyzn, a także z tzw. pakietu wspólnego.
Osoby uczestniczące w tym programie uzyskają jednorazowy dostęp do pakietu obejmującego 15 rodzajów badań finansowanych przez NFZ. Po wcześniejszym udzieleniu odpowiedzi na pytania ankietowe.
Czytaj również: Dopłaty za suszę 2022 – kto nie dostanie pomocy suszowej?
Źródło: MRiRW; ARiMR
