Skracanie rzepaku wiosną! Ważny zabieg na silnych i słabych plantacjach!

Skracanie rzepaku wiosną! Ważny zabieg na silnych i słabych plantacjach!

Wiosenna regulacja wzrostu ma istotny wpływ na plony rzepaku! Nie pomijaj tego zabiegu nawet, gdy plantacja nie jest wyrównana!

Oprócz chorób i szkodników, kolejną istotną kwestią jest wiosenny zabieg regulacji wzrostu rzepaku. Rzepaki ruszyły jak szalone, a prognoza pogody na najbliższe dni jest obiecująca. Skracanie rzepaku wiosną to istotny zabieg, którego nie należy pomijać! 

Skracanie rzepaku to wyższe plony!

Wiosenny zabieg regulacji wzrostu ma za zadnie wyrównać pędy boczne do jednej wysokości z pędem głównym. Oznacza to, że wzrost pędu głównego zostanie zahamowany w momencie najintensywniejszego wzrostu. Zrównanie pędów bocznych oznacza równomierne kwitnienie, dojrzewanie łuszczyn i wykształcenie nasion. Pęd główny jest tylko jeden, a pędów bocznych od kilku do kilkunastu. Czyli większość plonu znajduje się na pędach bocznych. Dlatego zabieg skracania rzepaku wpływa na przyszłe plony.

Kiedy wykonać zabieg skracania? 

skracanie rzepaku gdy plantacja jest niewyrównana

fot. Małgorzata Srebro

Skracanie rzepaku w przypadku niewyrównanej plantacji należy przeprowadzić gdy 50% roślin znajduje się w odpowiedniej fazie BBCH

Skracanie rzepaku najlepiej wykonać w fazie wzrostu pędu głównego BBCH 30-32, aż do fazy zielnego pąka BBCH 50. Jednak im wcześniej wykonany zabieg regulacji wzrostu, tym lepiej dla naszych roślin. Często rolnicy zastanawiają się, czy wykonywać wiosenny zabieg regulacji wzrostu rzepaku, gdy plantacja nie jest wyrównana, a obsada odbiega od ideału. Zabieg ten powinien zostać wykonany gdy 50% roślin rzepaku będzie w odpowiedniej fazie rozwojowej.

Jaki środek będzie najlepszy?

Wybór odpowiedniego regulatora wzrostu nie powinien być ograniczony do samego zabiegu skracania, należy wybrać środek, który dodatkowo zabezpieczy rośliny przed groźnymi chorobami. Oprócz suchej zgnilizny kapustnych, która może się pojawić w najbliższym czasie, sporym zagrożeniem mogą być również dwie inne choroby: szara pleśń i czerń krzyżowych.

Zanim wybierzesz środek, oceń stan plantacji!

Wybór odpowiedniego środka zależy w dużej mierze od stanu roślin na plantacji. Jeśli jest ona wyrównana i silnie rozwinięta, nie należy oszczędzać i wybrać preparat, który będzie zapobiegał nadmiernemu wzrostowi pędu głównego. Gdy plantacja jest słabsza, a rośliny nie są zbyt wyrównane, dobrym wyborem jest środek, który dodatkowo będzie stymulował do rozwoju pędy boczne. Zabieg skracania można połączyć z ochroną insektycydową oraz nawozami dolistnymi. Zanim jednak do niego przystąpimy, należy sprawdzić w oddzielnym pojemniku, czy wszystkie substancje się połączą.

 

Zwalczanie szkodników łodygowych: „Prosto z pola” odc. 2

Rzepak w okresie wegetacji wiosennej atakowany jest przez wiele zagrażających mu szkodników. Dowiedz się, jak skutecznie z nimi walczyć!

11 kwietnia 2018

Zdaniem praktyków: Jak walczyć z chowaczami w rzepaku?

Rolnicy radzą, czym wykonać opryski i kiedy do nich przystąpić.

19 kwietnia 2018

Zwalczanie szkodników rzepaku: skuteczne sposoby!

Rzepak wymaga intensywnej ochrony przed szkodnikami. Przeczytaj, jak skutecznie z nimi walczyć, nie szkodząc organizmom pożytecznym!

12 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij