Skup owoców Real kontra rolnicy – kto wygrał?

UOKiK potwierdził, że skup owoców Real płacił rolnikom nawet po 170 dniach! Teraz spółka zobowiązała się do zmiany swoich praktyk – co to oznacza w praktyce?

Real to jeden z największych polskich podmiotów skupujących owoce. Produkuje mrożonki a także koncentraty owocowe. Rolnicy wielokrotnie skarżyli się na spółkę i alarmowali, że płaci im ona z dużym opóźnieniem.

Skup owoców Real ma zmienić swoje praktyki

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził te doniesienia. Z jego ustaleń wynika, że Real wyznaczał termin zapłaty, który maksymalnie wynosił nawet 170 dni! A jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami. Zgodnie z ustawą o terminach zapłaty w transakcjach handlowych czas na uregulowanie płatności może być dłuższy niż 30 dni jeśli strony tak ustalą, ale nie powinien przekroczyć 60 dni. W trakcie postępowania wszczętego przez UOKiK Real zobowiązał się do zmiany swoich praktyk.

zmiany w dopłatach

W miesiącach letnich Real przerabia przede wszystkim truskawki, maliny, wiśnie, porzeczki i śliwki

– Spółka Real zobowiązała się, że znacznie skróci terminy płatności oraz ureguluje zaległości wraz odsetkami wobec producentów owoców. Dzięki temu poprawi się sytuacja rolników – przekazał prezes UOKiK Marek Niechciał.

Co się zmieni?

Jak informuje UOKiK, nowe terminy płatności wyniosą 30 dni od daty dostawy dla rolników ryczałtowych oraz 60 dni dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Drugi termin liczony będzie od czasu otrzymania przez spółkę Real prawidłowo wystawionej faktury VAT.

Skup owoców Real zobowiązał się ponadto do przeprowadzenia audytu płatności wszystkich dostaw owoców od 12 lipca 2017 roku. Ma on sprawdzić, czy terminy zapłaty nie zostały przekroczone lub nie doszło do braku płatności. Spółka zobowiązała się do uregulowania wszystkich zaległości. Rolnikom, którzy sami produkują i dostarczają owoce, dodatkowo wypłacone mają zostać odsetki ustawowe. Realizację tych zobowiązań sprawdzi UOKiK, który zapewnia, że Real będzie musiał dostarczyć nowe wzorce umów oraz wyniki audytu razem z zestawieniem dokonanych płatności.

Źródło: UOKiK

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *