Społeczne ubezpieczenie dla rolników – co z pomocnikami?

Powstał projekt ustawy, która miałaby zmienić społeczne ubezpieczenie dla rolników. Samorząd rolniczy przekazał do MRiRW opinię na ten temat. Wiele zmian czeka rolników zatrudniających pomocników.
Tematem dyskusji na forum ubezpieczeń rolnych jest, przekazany do konsultacji społecznych, projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Opinię samorządu rolniczego przekazała już Krajowa Rada Izb Rolniczych. Przedstawiamy proponowane zmiany w zapisach o pomocnikach rolnika.
Spis treści
Ubezpieczenie dla rolników – zmiany

Pomocnicy rolnika są mu potrzebni przede wszystkim w okresie wzmożonych prac – m.in. w czasie żniw. Społeczne ubezpieczenie dla rolników – po zmianie – może przewidywać inny zakres prac dla pomocnika, co niesie za sobą wiele konsekwencji.
Przede wszystkim projekt zakłada zmiany w zabezpieczeniu społecznym osób, które są zatrudnione w gospodarstwie rolnym. Zaproponowano też definicję „pomocnika rolnika”. Zawęża ona jego rolę do pomocy przy zbiorach owoców i warzyw. I to jest coś, w stosunku do czego, samorząd ma wątpliwości. Wskazuje bowiem, że w rolnictwie jest wiele sektorów, w którym ten pomocnik może okazać się potrzebny.
Zapotrzebowanie na pomocników
Samorząd negatywnie ocenia zmianę w ustawie w zakresie definiowania „pomocnika rolnika”. Taka osoba potrzebna jest m.in.:
- w czasie żniw – w tym czasie w większości kraju przypada zarówno okres zbioru zbóż jak i siew rzepaku,
- czas zakończenia tuczu ptactwa na fermach,
- okres odsadzeń i termin jesiennych zabiegów weterynaryjnych u krów,
- czas połowu ryb,
- w leśnictwie powiązanym z prowadzonymi gospodarstwami rolnymi,
- pomoc rolnikowi w domu, np. przy osobie chorej (w okresie licznych prac rolnych).
Są to krótkotrwałe okresy wzmożonego zapotrzebowania na pracowników. Samorząd rolniczy wskazuje także, że zmiany wymaga sformułowanie „pomoc przy zbiorach”. Powinno ono brzmieć „pomoc w gospodarstwie rolnym”. Należy również rozszerzyć czynności objęte umową. Wygodna dla rolników może być też zmiana procedury zgłaszania pomocnika rolnika do KRUS.
Proponowane poprawki
Zmiany proponowane przez samorząd miałyby zabezpieczać rolników-pracodawców
Jakie jeszcze zmiany w projekcie proponuje samorząd rolniczy? Między innymi wydłużenie okresu świadczenia pomocy rolnikowi – z 90 dni do 6 miesięcy w roku kalendarzowym. Z tym wiąże się opłacanie składki za zatrudnianych pracowników. W projekcie zaproponowano, aby odbywało się to w terminie 3 dni od zgłoszenia osoby do ubezpieczenia. Natomiast samorząd chce, aby pracodawca mógł dokonywać płatności kwartalnie. Uzasadniają to tym, że przy umowie o pracę na 6 miesięcy, rolnik musiałby opłacić z góry składki za dwa kwartały, a jest to spory wydatek. W przypadku krótszych umów składki mogłyby być płacone miesięcznie.
Zrywane umowy
Rolnik zatrudniający pracownika nie ma pewności, że będzie on wykonywał swoje obowiązki przez cały okres zatrudnienia. Obawa wynika z częstej praktyki porzucania pracy przed zakończeniem obowiązku. Zmiany proponowane przez samorząd miałyby zabezpieczać rolników-pracodawców. Pomysł jest, aby w takiej sytuacji można było zmienić osobę ubezpieczoną. A jeśli takowej nie zgłosi, to może odzyskać nadpłaconą składkę.
Na razie są to jedynie propozycje samorządu wobec zmian w ustawie. Co będzie dalej z projektem – przekonamy się za jakiś czas.
