Ubezpieczenia rolnicze – rozmowy na temat zmian

Ubezpieczenia rolnicze – rozmowy na temat zmian

Ministerstwo Rolnictwa rozpoczęło rozmowy o zmianach, które spowodują, że ubezpieczenia rolnicze będą bardziej powszechne. Sprawdź, co może się zmienić.

Ubezpieczenia rolnicze mogą w przyszłości funkcjonować nieco inaczej. Wynika to z tego, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem zmian w systemie. W zeszły czwartek toczyły się w tej sprawie rozmowy.

Ubezpieczenia rolnicze mogą ulec zmianie

Minister Krzysztof Jurgiel oraz sekretarz stanu Jacek Bogucki podczas spotkania zorganizowanego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się 27 lipca z przedstawicielami rolników, izb rolniczych i towarzystwami ubezpieczeniowymi. Wiodącym postulatem jest to, aby ubezpieczenia były bardziej powszechne i obejmowały 70-80% gruntów rolnych w Polsce. Zmiany mają doprowadzić do stabilizacji produkcji rolnej i większej liczby ubezpieczonych rolników. Dodatkowo zmniejszałyby straty ponoszone przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Jak mogą zmienić się ubezpieczenia rolnicze?

Zmiany mają doprowadzić do stabilizacji produkcji rolnej i większej liczby ubezpieczonych rolników.

Wiktor Szmulewicz – prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych wspominał o dwóch rozwiązaniach. Pierwsze z nich to wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń. Drugim rozwiązaniem byłoby zróżnicowanie produktów ubezpieczeniowych dla poszczególnych grup rolniczych. W grę wchodziłoby też różnicowanie składek i dopłat.

W spotkaniu brały udział firmy oferujące ubezpieczenia dla rolników – są one przychylnie nastawione do pomysłu wprowadzania zmian.

Obecnie budżet państwa oferuje dopłaty do ubezpieczeń. Mimo że na ten cel przeznaczono o wiele więcej środków niż w zeszłym roku, sprzedaż polis nadal nie jest w pełni zadowalająca dla resortu. Do 2020 roku kraj przeznaczy na dofinansowanie 1,8 mln złotych.

– Będziemy prowadzić konsultacje w celu wypracowania   satysfakcjonujących  zmian. Chcemy doprowadzić do dalszego wzrostu liczby ubezpieczonych. Zakładamy, że system stanie się powszechny. W pierwszym półroczu tego roku o ok. 40 proc. zwiększyła się powierzchnia upraw ubezpieczonych. Chcemy, aby było to 70 – 80 proc. powierzchni upraw. Wtedy będzie można powiedzieć , że  system dobrze funkcjonuje – mówił minister Krzysztof Jurgiel.

Są pieniądze na dotacje do ubezpieczeń

Spotkanie odbyło się 27 lipca

W spotkaniu z Ministrem udział wzięli przedstawiciele izb rolniczych i towarzystw ubezpieczeniowych.

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa, towarzystwa ubezpieczeniowe, które mają podpisane umowy na dopłaty, ubezpieczyły do tej pory 1.858.507,05 ha upraw rolnych i zawarły 106.824 umów na takie ubezpieczenia. Zgodnie z wnioskami, które były składane przez te firmy do MRiRW, za pierwsze półrocze przekazano 171.219.120,29 zł na dotacje do ubezpieczeń rolniczych.

Rozmowy na temat zmian w ubezpieczeniach rolniczych będą dalej prowadzone. Przypominamy, że część ubezpieczeń jest obowiązkowa – OC, ubezpieczenie budynków rolnych, a także częściowo uprawy – w momencie, gdy rolnik otrzymuje dopłaty bezpośrednie.

Dofinansowanie z PROW – harmonogram naboru wniosków w 2018 r.

Minister Zarudzki dla agroFakt mówi o naborach wniosków na dofinansowanie rolników z PROW 2014-2020 w br. i zapowiada udogodnienia

17 stycznia 2018

Terminy w KRUS, zmiany w emeryturach, działy specjalne – styczeń w ubezpieczeniach

Jakie zmiany w ubezpieczeniach przyniósł początek 2018 roku? O których terminach powinniśmy pamiętać?

Wniosek o dopłaty do materiału siewnego złożysz od 15 stycznia

Od 15 stycznia 2018 r. złożysz wniosek o dopłaty do materiału siewnego. Dowiedz się, do kiedy masz czas i gdzie powinieneś się zgłosić.

12 stycznia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij