Stosowanie nawozów naturalnych – tylko do końca listopada

Stosowanie nawozów naturalnych – tylko do końca listopada

Ostatni dzwonek na stosowanie nawozów naturalnych. Zgodnie z prawem można je wyrzucać jesienią na pole jedynie do końca listopada.

Nawozy naturalne – obornik, gnojowica i gnojówka – choć są dosyć uciążliwe zapachowo, nie można odmówić im wysokiej skuteczności. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie nawozów naturalnych jest ściśle uregulowane przepisami. Zgodnie z przepisami można je aplikować jedynie do końca listopada.

Nawozy naturalne nie są zbyt lubiane przede wszystkim przez sąsiadów tych rolników, którzy decydują się na taką formę nawożenia. Nie można jednak odmówić obornikowi czy gnojowicy skuteczności.

Nawozy naturalne można wywozić na pole w określonych przepisami terminach.

– Późna jesień to najlepszy termin na ich wyrzucenie na glebach ciężkich oraz średnich, a także na wieloletnich uprawach polowych oraz na użytkach zielonych – radzi Daniel Dąbrowski, doradca rolniczy.

Stosowanie nawozów naturalnych

Późna jesień to najlepszy termin na stosowanie nawozów naturalnych

Ograniczenia terminowe

Nawozy naturalne można wywozić na pole w określonych przepisami terminach. Jesienią rolnicy mają czas do 30 listopada, a wiosną mogą zacząć ich stosowanie dopiero od 1 marca. W tym roku zostało więc zaledwie kilka dni, aby wywieźć obornik czy gnojówkę zgodnie z przepisami. Jedynym wyjątkiem, gdy można stosować nawozy naturalne przez okrągły rok, są uprawy prowadzone pod osłonami – wtedy nie ma żadnych obostrzeń, jeśli chodzi o terminy stosowania.

Nie można ich aplikować na glebach, które są zalane, pokryte śniegiem, zamarznięte do głębokości 30 cm

Daniel Dąbrowski, doradca rolniczy

Kiedy niemożliwe jest stosowanie nawozów naturalnych?

Choć nawozy naturalne można jeszcze wywieźć zgodnie z przepisami, okazuje się, że w rzeczywistości w wielu regionach może to być niemożliwe. Poza granicami czasowymi istnieje bowiem sporo innych ograniczeń, uniemożliwiających stosowanie nawozów naturalnych.

– Nie można ich aplikować na glebach, które są zalane, pokryte śniegiem, zamarznięte do głębokości 30 cm. Nie należy również wywozić obornika czy gnojowicy podczas opadów deszczu – wyjaśnia ekspert. – Jeżeli nawozy są płynne, nie można również stosować ich na tych terenach, które mają kąt nachylenia powyżej 10 stopni, a nie są pokryte żadną roślinnością.

W wielu miejscach zastosowanie nawozów naturalnych jest więc już teraz niemożliwe. Niesprzyjająca pogoda, opady deszczu, a w wielu miejscach także pokrywa śnieżna, która już pojawiła się na polach – te czynniki uniemożliwiają wywiezienie obornika czy gnojowicy. Rolnicy, którym uda się jeszcze wywieźć obornik na pole, muszą jednak pamiętać, że według przepisów powinni zmieszać go z glebą najpóźniej następnego dnia po wywiezieniu.

Nawozy naturalne

Czy stosujesz nawozy naturalne zgodnie z obowiązującymi terminami?

   
Pokaż wyniki

Agrii Demo na starcie – które technologie sprawdzą się też u Ciebie?

Firma Agrii wystartowała z projektem Agrii Demo. Dzięki niemu będziesz mógł się dowiedzieć, jakie technologie najlepiej się sprawdzają.

20 lutego 2018

Do czego służy próba szpadlowa?

Jak za pomocą zwykłego szpadla i pazurków ogrodniczych sprawdzić żyzność gleby w warunkach polowych? Na co zwracać uwagę?

11 lutego 2018

GMO: jak zmodyfikowano kukurydzę?

GMO wciąż wzbudza kontrowersje. Co ciekawe, to kukurydza od samego początku była obiektem zainteresowania koncernów GMO.

10 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij