Sucho na polach: czy już czas bić na alarm?

Choć w całym kraju lokalnie padają deszcze, są regiony, w których deficyt wody jest już mocno zauważalny. Widmo suszy zaczyna niepokoić rolników, którzy obserwują już pierwsze zmiany zachodzące w ich uprawach. Gdzie jest zbyt sucho?

Na północy kraju od początku roku opady występowały sporadycznie. W marcu i kwietniu było już wyjątkowo sucho i bezdeszczowo. Najgorzej sytuacja wygląda na Warmii i Mazurach, Pomorzu i Kujawach, a także w północnych rejonach Mazowsza. Widoczny jest tu nie tylko brak opadów, ale też spory deficyt deszczówki z poprzednich sezonów, co objawia się niskim poziomem wód gruntowych. W pozostałych rejonach kraju, owszem, pada, ale najczęściej są to gwałtowne opady połączone z burzami – są intensywne, ale krótkotrwałe i przelotne. Czy niewystarczająca ilość opadów jest już zagrożeniem dla upraw?

Jeśli taki brak opadów utrzyma się jeszcze przez tydzień, straty mogą już być mocno odczuwalne w przyszłych plonach.

Henryk Pastuszek, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrócikowie

– Wydaje mi się, że jest jeszcze za wcześnie, by wyrokować – mówi Henryk Pastuszek, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrócikowie (woj. warmińsko-mazurskie). – Owszem, na naszych doświadczalnych polach zauważalne ją już niewielkie przejaśnienia i przebarwienia związane z brakiem wody, nie jest to jednak jeszcze zjawisko na wielką skalę i nie należy niepotrzebnie siać paniki. Jeden porządny deszcz powinien załatwić sprawę. Oczywiście, im dłużej będzie sucho, tym gorzej. Jeśli taki brak opadów utrzyma się jeszcze przez tydzień, straty mogą już być mocno odczuwalne w przyszłych plonach.

Rolnikom na północy kraju nie pozostaje nic innego, jak czekać na opady. Ci z południa mogą spać spokojnie – według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na południu kraju w ciągu najbliższych 2 tygodni można spodziewać się sporych ilości opadów. Pomorze, Kujawy oraz Warmia i Mazury muszą na obfitsze opady poczekać jeszcze co najmniej tydzień.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar ddsad pisze:

    łódzkie, deszczu brak nawadnianie w ruch od tygodnia chodzi:P