W woj. świętokrzyskim żniwa dobiegają powoli końca. Również tutejsi rolnicy podsumowując tegoroczne zbiory, narzekają na słabsze plony niż w poprzednim sezonie i niskie ceny ziarna w punktach skupu.
– To w zasadzie już końcówka zbiorów. W tym roku mieliśmy żniwa z przestojami; przerwy wymuszane były przez deszczową i burzową pogodę. Praktycznie rolnicy skosili już zboża. Pszenica już od dawna nadawała się do wymłócenia, ale przeszkadzały nam intensywne opady – opowiada Ryszard Ciźla ze Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.
Jakość ziarna pozostawia często wiele do życzenia. Koszty wzrastają, a obecne ceny w skupach utrzymują się na niskim poziomie.
W Świętokrzyskiem średnie plony pszenicy w tym roku wahają się na poziomie 5 t/ha.
– Plony uzależnione są od techniki uprawy i gleby, na której znajduje się plantacja. I tak możemy oszacować, że rolnicy uzyskali ok. 3–3,5 t pszenicy z 1 ha na słabszych glebach do ok. 7 t/ha na glebach lepszej klasy. To nie są dobre plony, zwykle rolnicy mówią o tym, że są niższe niż w poprzednim roku – informuje pan Ryszard.
Z jakością ziarna też nie jest najlepiej.
– Rolnicy, którym udało się zebrać ziarno przed nadejściem intensywnych opadów i ulew, nie narzekają na jakość ziarna. Jednak wszyscy ci, którym się to nie udało, donoszą o słabej jakości zbóż konsumpcyjnych – dodaje.
Gospodarze nie kryją też niezadowolenia z powodu niskich cen ziarna w punktach skupu.
– Ten rok jest wyjątkowo trudny. Plony są w większości przypadków słabsze niż w poprzednim roku. Jakość ziarna pozostawia często wiele do życzenia. Koszty wzrastają, a obecne ceny w skupach utrzymują się na niskim poziomie. Teraz widoczne są na terenie woj. świętokrzyskiego nawet obniżki. Najlepsze ceny za zboża są na północy kraju – uważa pracownik ŚIR.
W tym roku mieliśmy żniwa z przestojami; przerwy wymuszane były przez deszczową i burzową pogodę.
Rzeczywiście, w Świętokrzyskiem widoczna jest niewielka obniżka cen ziarna. Notowania pszenicy konsumpcyjnej utrzymują się na poziomie ok. 580 zł/t, a pszenicy paszowej na poziomie ok. 500 zł/t. Za tonę jęczmienia rolnicy mogą liczyć na ok. 450–490 zł. Cena pszenżyta wynosi natomiast 440 zł/t, a żyta 450 zł/t.
Dodaj komentarz