System ubezpieczeń upraw i zwierząt do zmiany? Sprawdź!
Ze względu na często występujące niekorzystne zjawiska pogodowe coraz większa grupa rolników decyduje się na ubezpieczenie swoich upraw lub zwierząt. Jednak jak przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski szef Rady ds. Wsi i Rolnictwa aktualny system ubezpieczeń upraw i zwierząt jest niespójny i niewydolny. Dlatego jego zdaniem należy wprowadzić w nim kilka istotnych zmian.
System ubezpieczeń upraw i zwierząt to temat którym zajmie się prezydencka Rada ds. Wsi i Rolnictwa podczas najbliższego posiedzenia. Przewodniczący Rady Jan Krzysztof Ardanowski zdradził jakie zmiany należy wprowadzić w tym systemie, który praktycznie nie działa.
Spis treści
Ubezpieczenia upraw 2021 coraz częściej wybierane przez rolników
Rada ds. Wsi i Rolnictwa już w najbliższy wtorek (19 października br.) poruszy jeden z najważniejszych tematów dotyczących rolnictwa, czyli system ubezpieczeń upraw i zwierząt. Ogłosił to były minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, który jednocześnie podkreślił, że rolnicy coraz częściej decydują się na ubezpieczenie swoich upraw.
W związku z tym, konieczne jest wprowadzenie zmian w systemie ubezpieczeń, o czym przekonuje szef Rady ds. Rolnictwa. Jak przypomina produkcja rolna jest zagrożona m.in. zjawiskami klimatycznymi takimi jak susza, gradobicia, wymarznięcia czy podtopienia. Rolnicy mają świadomość, że zniszczone przez masywną klęskę gospodarstwo może nie dotrwać do następnego roku. Dlatego zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego, rolnicy domagają się systemu ubezpieczeń, który zapewniłby im minimalny poziom bezpieczeństwa.
System ubezpieczeń upraw i zwierząt – konieczne wprowadzenie zmian
Jak podaje oficjalna strona Prezydenta RP system ubezpieczeń upraw i zwierząt powinien być wspierany przez państwo poprzez np. obniżanie składek. Zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego państwo powinno zapewnić bezpieczeństwo towarzystwom ubezpieczeniowym w przypadku gdy wystąpią masywne klęski. Jak zaznaczył, niewątpliwie konieczna jest również powszechność ubezpieczeń.
– Tak, jak to było do początku lat 90. Wtedy było to przez rolników kwestionowane, teraz rolnicy dochodzą do wniosku, że ubezpieczenie wszystkich 15 mln hektarów upraw byłoby korzystne.
Po czym dodał, że jego zdaniem podstawową formą systemu powinny być towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych.
Zmiany które zaproponował Jan Krzysztof Ardanowski wraz z uwagami prezydenckiej rady zostaną przekazane Prezydentowi RP, a następnie rządowi.
Czytaj również: Ubezpieczenie upraw i zwierząt 2021. Rusza jesienna kampania. Sprawdź!
Źródło: prezydent.pl
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!