Szanse na zniesienie kar za nadprodukcję mleka?

Szanse na zniesienie kar za nadprodukcję mleka?

Mijający rok dla rynku mleczarskiego nie był łatwy. Ministerstwo stara się więc o zniesienie kar za przekroczenie kwot.

Mijający rok dla rynku mleczarskiego nie był łatwy. Rosyjskie embargo i spadek cen przetworów mlecznych na światowych rynkach nie napawał optymizmem. Do tego wielu rolników musi się zmierzyć z zapłaceniem kar za przekroczenie kwot mlecznych. Czy jest szansa na ich zniesienie?

Sygnały o zniesieniu kar płyną z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister Krzysztof Jurgiel w wypowiedzi dla Agrobiznesu potwierdza, iż wierzy, że problem kar uda się rozwiązać. Strona polska złożyła w Komisji Europejskiej wniosek o zniesienie konieczności wpłaty drugiej i trzeciej raty. Pierwszą, na łączną kwotę ponad 250 mln zł, zapłacić musiało 63 tys. rolników.

Branża mleczarska ma jednak trochę powodów do zadowolenia. Od stycznia do listopada skup mleka wyniósł ponad 9,6 mld kg, co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem 2014 o 2,5%. W tym roku też polscy rolnicy mogą sprzedawać mleko bez obaw o kary. Planowane są również dotacje. Mają one wynosić ponad 1 gr do 1 kg mleka. Będą one przysługiwać wszystkim tym, którzy posiadają co najmniej 3 krowy i wyprodukowali w ostatnim roku kwotowym od 15 do 300 tys. kg mleka.

Dopłaty 2018 – szkolenia rozpoczęte – doradcy Dolnośląskiego ODR ruszyli w teren

Pierwsi rolnicy z województwa dolnośląskiego już zapoznali się z zasadami wypełniana aplikacji e-wniosek plus.

13 lutego 2018

FERMA 2018 – nie lada gratka dla hodowców, trwa!

Trwają międzynarodowe targi FERMA 2018 - specjalistyczna impreza dla hodowców bydła, świń i drobiu. Na miejscu odbędą się debaty i konferencje merytoryczne

17 lutego 2018

Modernizacja gospodarstw rolnych 2018 – rusza nabór wniosków

Od 19 lutego 2018 r. rolnicy mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji z ARiMR. Jest o co się starać. Można otrzymać nawet do 500 tys. zł.

19 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij