Szanse na zniesienie kar za nadprodukcję mleka?

Szanse na zniesienie kar za nadprodukcję mleka?

Mijający rok dla rynku mleczarskiego nie był łatwy. Ministerstwo stara się więc o zniesienie kar za przekroczenie kwot.

Mijający rok dla rynku mleczarskiego nie był łatwy. Rosyjskie embargo i spadek cen przetworów mlecznych na światowych rynkach nie napawał optymizmem. Do tego wielu rolników musi się zmierzyć z zapłaceniem kar za przekroczenie kwot mlecznych. Czy jest szansa na ich zniesienie?

Sygnały o zniesieniu kar płyną z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister Krzysztof Jurgiel w wypowiedzi dla Agrobiznesu potwierdza, iż wierzy, że problem kar uda się rozwiązać. Strona polska złożyła w Komisji Europejskiej wniosek o zniesienie konieczności wpłaty drugiej i trzeciej raty. Pierwszą, na łączną kwotę ponad 250 mln zł, zapłacić musiało 63 tys. rolników.

Branża mleczarska ma jednak trochę powodów do zadowolenia. Od stycznia do listopada skup mleka wyniósł ponad 9,6 mld kg, co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem 2014 o 2,5%. W tym roku też polscy rolnicy mogą sprzedawać mleko bez obaw o kary. Planowane są również dotacje. Mają one wynosić ponad 1 gr do 1 kg mleka. Będą one przysługiwać wszystkim tym, którzy posiadają co najmniej 3 krowy i wyprodukowali w ostatnim roku kwotowym od 15 do 300 tys. kg mleka.

Czego oczekują rolnicy od 2018 roku?

Zbliżający się koniec roku zawsze wiąże się z marzeniami, przemyśleniami i postanowieniami. Dowiedz się, czego oczekują rolnicy od 2018 roku.

11 grudnia 2017

Od 2018 złożysz tylko elektroniczny wniosek o dopłaty

Od 2018 roku szykują się zmiany w ubieganiu się o płatności bezpośrednie i obszarowe. Będą obowiązywały tylko elektroniczne wnioski o dopłaty.

30 listopada 2017

Spożycie mięsa w Polsce nadal stabilne?

Choć wieprzowina wciąż króluje, na naszych talerzach coraz częściej pojawia się drób i wołowina. Co wpływa na zmianę preferencji żywieniowych Polaków?

8 grudnia 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij