Szanse na zniesienie kar za nadprodukcję mleka?

Szanse na zniesienie kar za nadprodukcję mleka?

Mijający rok dla rynku mleczarskiego nie był łatwy. Ministerstwo stara się więc o zniesienie kar za przekroczenie kwot.

Mijający rok dla rynku mleczarskiego nie był łatwy. Rosyjskie embargo i spadek cen przetworów mlecznych na światowych rynkach nie napawał optymizmem. Do tego wielu rolników musi się zmierzyć z zapłaceniem kar za przekroczenie kwot mlecznych. Czy jest szansa na ich zniesienie?

Sygnały o zniesieniu kar płyną z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister Krzysztof Jurgiel w wypowiedzi dla Agrobiznesu potwierdza, iż wierzy, że problem kar uda się rozwiązać. Strona polska złożyła w Komisji Europejskiej wniosek o zniesienie konieczności wpłaty drugiej i trzeciej raty. Pierwszą, na łączną kwotę ponad 250 mln zł, zapłacić musiało 63 tys. rolników.

Branża mleczarska ma jednak trochę powodów do zadowolenia. Od stycznia do listopada skup mleka wyniósł ponad 9,6 mld kg, co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem 2014 o 2,5%. W tym roku też polscy rolnicy mogą sprzedawać mleko bez obaw o kary. Planowane są również dotacje. Mają one wynosić ponad 1 gr do 1 kg mleka. Będą one przysługiwać wszystkim tym, którzy posiadają co najmniej 3 krowy i wyprodukowali w ostatnim roku kwotowym od 15 do 300 tys. kg mleka.

Jazz Scifresh to smakowity jabłkowy raj dla podniebienia

Jazz jest bardzo smaczne i ma przy tym stosunkowo intensywny smak miąższu z niewielkim dodatkiem posmaku gruszki, oraz niską kwasowością.

14 października 2017

Uprawa dyni. Jakie wyzwania stoją przed plantatorami?

Powierzchnia uprawy dyni z roku na rok rośnie, gdyż warzywo to coraz chętniej jest kupowane przez polskich konsumentów. Ciągle jednak nie przekracza 1 % ogólnej uprawy warzyw.

12 października 2017

Ubezpieczenie upraw rolnych z dopłatą – znamy limit na 2018 rok

Państwo zaproponowało budżet na ubezpieczenie upraw rolnych z dopłatą w 2018 roku. Na jak wysokie dofinansowanie możemy liczyć tym razem?

16 października 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij