Szkoda wyrządzona przez zwierzę to problem właściciela

Szkoda wyrządzona przez zwierzę to problem właściciela

Szkoda wyrządzona przez zwierzę często wiąże się z dużymi kosztami. Przeczytaj jak sobie wtedy poradzić i skąd wziąć pieniądze na zniwelowanie strat

Szkoda wyrządzona przez zwierzę obciąża właściciela. W przypadku rolników pokrywane są w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

W praktyce dochodzenie roszczeń wygląda tak, że poszkodowany zgłasza szkodę podając numer polisy właściciela zwierzęcia.

Posiadanie zwierząt wiąże się z odpowiedzialnością. Szkoda wyrządzona przez zwierzę to poważny kłopot i spore nieprzyjemności. Nie chodzi tylko o psy, które mogą kogoś pogryźć. Szkodę może też wyrządzić krowa, która ucieknie z pastwiska. Zbłąkane zwierzę może spowodować wypadek komunikacyjny, zniszczyć buraki cukrowe na polu sąsiada lub spustoszyć jego ogród. Wszystko zależy od „pomysłowości” Krasuli.

Szkoda wyrządzona przez zwierzę

Rolnik zauważył w swoim przydomowym ogrodzie krowę. Zwierzę najpierw posiliło się na warzywniku buraczkami ćwikłowymi i marchewką, a następnie przeszło do części typowo dekoracyjnej. Położyło się tam na klombie, gdzie rosły cynie i aksamitki. Tym samym zniweczyło kilka miesięcy pracy. W dodatku rolnik zgłosił swój ogród do konkursu i czekał na przyjazd komisji, która miała dokonać oceny. Udało mu się złapać krowę za łańcuch i przywiązać do drzewa w sadzie. Dopiero po jakimś czasie zgłosił się właściciel zwierzęcia.

Zawsze odpowiada właściciel

Szkoda wyrządzona przez zwierzę

Krowa potrafi wyrządzić spore szkody, jest też niebezpieczna, szczególnie dla małych dzieci (źródło: Agrofoto; użytkownik: Mateusz3512).

Szkoda wyrządzona przez zwierzę, zgodnie z art. 431 kodeksu cywilnego obciąża właściciela zwierzęcia. To on jest obowiązany do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody. W przypadku rolników wchodzi tu w grę obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego (art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). Tak więc odszkodowanie wypłaca zakład ubezpieczeń, z którym rolnik zawarł umowę ubezpieczenia.

W myśl art. 432 kodeksu cywilnego posiadacz gruntu, na którym doszło do wyrządzenia szkody, może zająć cudze zwierzę, jeżeli jest to potrzebne do zabezpieczenia roszczeń o naprawienie szkody. W tym przypadku musi je jednak karmić, a poniesione z tym koszty dodatkowo obciążą właściciela.

W praktyce dochodzenie roszczeń wygląda tak, że poszkodowany zgłasza szkodę podając numer polisy właściciela zwierzęcia. W zależności od zakładu ubezpieczeń najwygodniej zrobić to telefonicznie lub online.

Wydatki państwa na rolnictwo – jakie będą w 2018 roku?

Sejm uchwalił budżet państwa na 2018 rok. Czy wydatki na rolnictwo będą wystarczająco wysokie?

16 stycznia 2018

Fitaza jako czynnik zwiększający biodostępność fosforu

Fosfor to jeden z najważniejszych składników w diecie trzody i drobiu. Jak istotna jest rola enzymu określanego jako fitaza?

11 stycznia 2018

Wniosek o dopłaty do materiału siewnego złożysz od 15 stycznia

Od 15 stycznia 2018 r. złożysz wniosek o dopłaty do materiału siewnego. Dowiedz się, do kiedy masz czas i gdzie powinieneś się zgłosić.

12 stycznia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij