Szkody spowodowane przez ptaki chronione

Download PDF

KRIR zwrócił się do resortu środowiska w sprawie zmian do przepisów o ochronie przyrody. Konkretnie chodzi o umożliwienie rolnikom ubieganie się o odszkodowanie za szkody spowodowane przez ptaki chronione. Czy jest zatem szansa na zmianę przepisów?

Skarb Państwa odpowiada za szkody w przypadku niektórych gatunków

Resort środowiska odpowiadając na propozycję samorządu rolniczego przypomniał, że Skarb Państwa odpowiada za szkody spowodowane przez zwierzęta takie jak:

  • żubry
  • rysie
  • niedźwiedzie
  • bobry
  • wilki

Jednak odpowiedzialność nie obejmuje utraconych korzyści, a ogranicza się jedynie do szkody rzeczywistej, którą należy wykazać.

Szkody spowodowane przez ptaki chronione są trudne do oszacowania

Jeśli natomiast chodzi o szkody wyrządzone przez ptaki chronione to zmiany w pogodzie (np. wystąpienie opadów) mogą utrudnić, bądź uniemożliwić jakąkolwiek ocenę.

Co więcej, w wielu przypadkach problematyczne byłoby ustalenie gatunku odpowiedzialnego za spowodowanie szkód. Głównie z uwagi na częstą rotację stad, a także obecność gatunków na żerujących zasiewach.

W związku z tym, oszacowanie szkody, a także jej udowodnienie, za co przysługiwałoby odszkodowanie byłoby trudne, a czasami niemożliwe.

Szkody spowodowane przez ptaki chronione – zamiast odszkodowania istnieje inna forma wsparcia

MŚ przypomina, że pewną formą wsparcia jest zwolnienie z obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej za wydanie zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Na czynności zakazane w stosunku do tych gatunków.

Resort środowiska przeanalizuje i oceni ten problem

Ministerstwo Środowiska na koniec zapewnia, że zagadnienie związane z negatywnym działaniem ptaków chronionych na rolnictwo jest bardzo ważne. Dlatego też, kwestia dotycząca szkód spowodowanych przez ptaki chronione trafi do analizy i do dokładnej oceny.

Całą treść odpowiedzi resortu środowiska można znaleźć na stronie KRIR – Szkody powodowane przez ptaki chronione.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.9 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o