Szkolne wyprawki: mieszkańcy wsi zapłacą za nie najwięcej

Download PDF

Prawie 700 zł – tyle średnio wydadzą rodzice na wysłanie dziecka do szkoły – wynika z badania przeprowadzonego przez PBS na zlecenie firmy Provident Polska. Największe wydatki na szkolne wyprawki planują mieszkańcy wsi – średnio 781 zł. W sumie tego typu koszty w tym roku poniesie prawie 20% Polaków.

Większość osób sfinansuje szkolne wyprawki ze środków bieżących lub oszczędności. Według badania niecałe 10% osób skorzysta z pomocy bliskich, a 5% zaciągnie pożyczkę na ten cel.

Wysłanie dziecka do szkoły to dla nas ogromny wydatek. Odkładamy już od pewnego czasu, bo chcemy, żeby córka miała wszystko, co będzie jej potrzebne – mówi pani Anna Machnik z Nowej Wsi. – Planujemy wydać ok. 690 zł. Niestety edukacja dużo kosztuje.

Wieś wydaje więcej

Rzeczywiście kosztuje i to nie mało. Średni wydatek na szkolne wyprawki to ponad 53% minimalnego wynagrodzenia netto w Polsce. Kwota, którą mieszkańcy wsi zamierzają przeznaczyć na szkolne zakupy, wynosi średnio 781 zł. To aż o 15% więcej niż średnia krajowa. Większość osób sfinansuje te wydatki ze środków bieżących lub oszczędności. Według badania niecałe 10% osób skorzysta z pomocy bliskich, a 5% zaciągnie pożyczkę na ten cel.

Program pomocy

Ci, którzy mają problem z odłożeniem pieniędzy, powinni pamiętać o programie „Wyprawka szkolna”, w ramach którego można otrzymać pomoc w wysokości 225–450 zł.

Mamy zamiar skorzystać z dofinansowania, bo kwoty, jakie trzeba wydać na wysłanie dziecka do szkoły, są ogromne. Na szczęście naszego syna obejmuje też reforma podręcznikowa i dostanie bezpłatne podręczniki w ramach programu. Zachęcamy do korzystania z takich rozwiązań – mówi pani Marta Kudełka z gm. Kęty.

Obniżanie kosztów przez Internet

Żeby drastycznie obniżyć koszty, jakie niosą za sobą szkolne wyprawki, warto też pomyśleć o zakupach w Internecie. Za cały zestaw przyborów: zeszyty, kredki, pióra, bloki rysunkowe i pędzle zapłacimy ok. 70 zł. W normalnym sklepie, niezależnie od tego, czy będzie to wielki supermarket czy lokalny sklep papierniczy, będzie to kosztować prawie 100% więcej. Jeśli więc można zaoszczędzić, czemu by tego nie zrobić?

O tym, jak wyglądały przygotowania do rozpoczęcie roku szkolnego w 2017 roku, można przeczytać w tekście: Wyprawka szkolna – co kupić i ile wydać?

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Dodaj komentarz