Termin stosowania nawozów 2021 zostanie wydłużony? Sprawdź!

Niekorzystne warunki pogodowe dają się rolnikom we znaki również wtedy, gdy muszą zachować termin stosowania nawozów 2021 na gruntach ornych. Wpływ na pogodę niewątpliwie mają zmiany klimatu, dlatego gospodarze coraz częściej zastanawiają się czy stosowanie przyjętych ograniczeń nadal ma sens? Czy jest szansa na całkowitą zmianę terminu stosowania nawozów naturalnych i sztucznych? Sprawdźmy!

Przypomnijmy, że termin stosowania zarówno nawozów naturalnych jak i sztucznych na gruntach ornych 2021 określono w ,,Programie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu.” Jednak ze względu na obserwowane coraz częściej zmiany klimatu dostosowanie do wskazanych terminów bywa utrudnione.

Termin stosowania nawozów 2021 wydłużony do 30 listopada?

Na problem zachowania terminu stosowania nawozów sztucznych, a także naturalnych na gruntach ornych zwróciła uwagę Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego. Podjęta przez IRWŁ interwencja w sprawie terminu stosowania nawozów wiązała się z sygnałami, jakie napływały od wielu rolników. Producenci rolni z tego terenu zwracali uwagę, że nie mają możliwości zastosowania obornika we wskazanym terminie. Chodzi o termin od 1 marca do 25 października.

W związku z tym, samorząd rolniczy woj. łódzkiego skierował pismo do prezesa KRIR z prośbą o wydłużenie terminu stosowania nawozów. IRWŁ zaproponowała, aby termin użycia nawozów upływał w dniu 30 listopada 2021 r.

IRWŁ argumentowała swoją propozycję następująco: – Występujące w ostatnich latach globalne ocieplenie sprawia, że zastosowanie obornika w późniejszym terminie nie spowoduje zagrożenia dla środowiska.

Czytaj również: Aktualne ceny nawozów – jaka sytuacja na rynku? Dowiedz się!

Do kiedy można wozić obornik 2021? Kolejna interwencja samorządu rolniczego

To nie pierwszy raz, kiedy to rolnicy wskazują, że termin stosowania nawozów 2021 powinien być bardziej elastyczny. Jest to związane ze zmianami klimatu i warunkami atmosferycznymi, które nie zawsze sprzyjają, temu aby nawóz wywieźć na pole.

Wcześniej na ten problem zwracała również uwagę KRIR. W 2020 r. zaapelowała do MRiRW o zastosowanie odstępstwa i przesunięcie terminu stosowania nawozów do końca listopada, tak jak to było w 2019 r.

Przeczytaj również: Po ile pszenica, pszenżyto i żyto? Aktualne ceny zbóż

Źródło: Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego; agroFakt.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 153

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Piotr pisze:

    Wydłużony termin do 30 listopada . Minister rolnictwa dziś mówił