Terminy stosowania nawozów – konieczne zmiany lub czasowe odstępstwa

Czy terminy stosowania nawozów ulegną zmianie? Na konieczność wprowadzenia stałych zmian bądź czasowych uproszczeń zwrócił uwagę PZPRZ. Jak podaje, nieracjonalne wyznaczenie ograniczeń w stosowaniu nawozów utrudnia osiąganie przez producentów celów produkcyjnych i ekologicznych. Przy wysokich cenach nawozów my producenci jesteśmy zmuszeni do bardzo racjonalnego ich dawkowania – podkreśla PZPRZ.
Terminy stosowania nawozów azotowych należy zmienić, tak uważa Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, który po raz kolejny zaapelował w tej sprawie. Jak podaje, zmiany są konieczne głównie w odniesieniu do ,,Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczaniu.” To właśnie w tym dokumencie nazwanym dyrektywą azotanową umieszczono sztywne terminy, które niekiedy trudno dopełnić.
Przeczytaj również: Premie dla młodych rolników 2022 – przepisy zostaną ujednolicone?
Spis treści
Terminy stosowania nawozów azotowych – czas na zmiany z kilku powodów
PZPRZ po raz kolejny zaapelował o uelastycznienie terminów stosowania nawozów azotowych w rolnictwie. Skierował swoją prośbę zarówno do ministra Henryka Kowalczyka, jak i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.
Zdaniem PZPRZ to nie daty zapisane w ww. rozporządzeniu powinny decydować o ich zastosowaniu a przede wszystkim sprzyjająca pogoda.
Producenci zbóż przypominają, że przez zmieniający się klimat w niektórych rejonach kraju już w połowie lutego warunki atmosferyczne i agronomiczne pozwalają na przeprowadzenie zabiegu nawożenia azotowego. Nie jest to jednak możliwe, ze względu na przepisy, które zakazują stosowania nawozów przed 1 marca.
Podobna sytuacja występuje przy jesiennym terminie stosowania nawozów. Z tym że, wtedy na polach pojawia się problem związany z brakiem wilgotności w glebie. Dlatego też PZPRZ uważa, że terminy stosowania nawozów azotowych jesienią również należy zmienić. W zamian za to proponuje następujące rozwiązanie:
– Najlepiej byłoby zastąpić ją określeniem warunkującym stosowanie nawozów naturalnych na gruntach ornych, uprawach trwałych i użytkach zielonych brakiem zamarznięcia gleby i brakiem okrywy śniegowej.
Zakaz stosowania nawozów azotowych a rosnące ceny nawozów
Według przedstawicieli PZPRZ terminy stosowania nawozów należy zmienić lub uelastycznić. Natomiast kolejnym argumentem przemawiającym za tym są drastyczne podwyżki nawozów.
Przy wysokich cenach nawozów (a w tym roku katastrofalnie wysokich) my producenci jesteśmy zmuszeni do bardzo racjonalnego ich dawkowania. Nie możemy sobie pozwolić w żadnej mierze na nieefektywne ich wykorzystanie – podkreśla PZPRZ.
Jednocześnie PZPRZ informuje, że z powodu wysokich cen nawozów znaczna część rolników nie ma zabezpieczenia na pierwszą, wiosenną dawkę nawozową. Ta sytuacja może wpłynąć negatywnie na wysokość i jakość plonów w przyszłym roku.
Z uwagi na to PZPRZ przed wiosennym sezonem skierował apel o wprowadzenie czasowych odstępstw. Albo o stałe zmiany które spowodują, że terminy stosowania nawozów azotowych będą uzależnione od pogody i warunków agronomicznych.
Przeczytaj również: Jakie wydarzyły się wypadki przy pracy w rolnictwie i na drogach?
Źródło: PZPRZ
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
