Testy na COVID-19 dla pracowników sezonowych z własnej kieszeni!- protestują izby rolnicze

Download PDF

W tym tygodniu GIS opublikował wytyczne dla pracowników z zagranicy. Zapisy dotyczące pokrywania kosztów przez rolników za testy na COVID-19 dla pracowników sezonowych wywołały niemałe oburzenie. Nie zgadzają się z tym również izby rolnicze, które zwróciły się do MRiRW o pilną zmianę wytycznych.

Testy dla pracowników sezonowych – sprzeciw wobec pokrywaniu kosztów

Samorząd rolniczy, jak również sami rolnicy wyrazili dosadny sprzeciw wobec zapisu w wytycznych opublikowanych przez GIS. Pisaliśmy o nich w naszym artykule nt. wytycznych GIS.
Jednak przypomnijmy, że znalazł się tam zapis mówiący, że rolnicy muszą zapłacić za testy na COVID-19 dla pracowników sezonowych. Koszt takiego testu wynosi ponad 530 zł, jest to duży wydatek zwłaszcza dla małych gospodarstw, które zatrudniają pracowników tylko na czas zbiorów. Ponadto, za pracowników sezonowych płacone są składki, dlatego rolnicy nie rozumieją dlaczego, są obciążani kosztami.

Logistyka i termin wykonywania testów pozostawia wiele do życzenia

Kolejną kwestią budzącą wątpliwości jest sama logistyka wykonywania testów na COVID-19. W niektórych województwach np. lubelskim jest tylko 1 punkt prowadzący badania, który często jest oddalony na znaczną odległość od gospodarstw. Krzywdzący dla pracowników sezonowych jest także termin wykonania badania, które należy przeprowadzić po przybyciu do gospodarstwa. Trudno zrozumieć ten zapis, ponieważ do tej pory żadna osoba w kwarantannie nie musiała wykonywać tego testu pierwszego dnia.

Ponowne badanie pracownika sezonowego po 7 dniach – konieczne czy nie?

Testy na COVID-19 dla pracowników sezonowych należy powtórzyć po 7 dniach, ale nie napisano czy jest to wymóg konieczny.
Nie określono także co dzieje się po odbyciu kwarantanny, czy te testy ponownie są wykonywane? Jak podkreśla KRIR Wojewódzkie inspektoraty sanitarne różnie to interpretują. Jeśli okaże się, że jest to obowiązek to rolnik na przebadanie swoich pracowników musi wydać ponad 1000 zł!

Rolnicy doskonale wiedzą jakie konsekwencje niesie za sobą koronawirus, ale uważają, że wszystkich pracowników powinny obowiązywać takie same zasady. W związku z tym, samorząd rolnicy zwrócił się do MRiRW o zdjęcie obowiązku pokrycia kosztów przez rolników za testy dla pracowników sezonowych. Proszą również o natychmiastowe zmiany w wyżej wspomnianych wytycznych.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o