Test dla pracownika sezonowego należy wykonać niezwłocznie po przyjeździe do gospodarstwa, za co zapłaci budżet państwa. Jednak, to rolnik musi zapewnić transport pracownikowi do miejsca, gdzie wykonuje się test. W związku z tym, KRIR zwrócił się do MRiRW o przekazanie procedur, które mają obowiązywać podczas wykonywania testu na COVID-19.
Kluczowe procedury przy wykonywaniu testu na COVID-19
Koszty za testy dla pracowników sezonowych pokryje budżet państwa, o czym informowaliśmy was w artykule Testy dla pracowników sezonowych – będą bezpłatne?.
Pozostaje jeszcze do wyjaśnienia kwestia organizacji i wykonania samego testu, o co zaapelował m.in. KRIR. Na stronie resortu rolnictwa pojawiała się aktualizacja Wytycznych MRiRW i GIS dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych.
Określono w nich, że test dla pracownika sezonowego proponuje się wykonać w punkcie pobrania tzw. drive – thru, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Taka forma pobrania testu PCR na obecność COVID-19 jest możliwa, pod warunkiem:
- samodzielnej podróży własnym środkiem transportu, bądź udostępnionym przez rolnika- plantatora
- podróż odbywa łącznie więcej niż 1 osoba, jeżeli te osoby przebywają razem w kwarantannie
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny natomiast, na wniosek rolnika/plantatora ma poinformować o najbliższej lokalizacji Drive Thru.
Test dla pracownika sezonowego – pobranie próbki, przekazanie do laboratorium i oczekiwanie na wynik
Test dla pracownika sezonowego wykonano, a pracownicy Drive Thru po pobraniu wymazu muszą wykonać następujące czynności takie jak np.:
- opisać probówki z wymazami i przesłać je do laboratoriów
- przekazać zapakowane probówki do koordynatora laboratorium za pośrednictwem środka transportu
- laboratorium przekaże wyniki testu do wskazanego przez rolnika PPIS
- PPIS poinformuje badane osoby o uzyskanym wyniku za pośrednictwem SMS, email itp.
Jeżeli okaże się, że pracownik posiada wynik dodatni, to wtedy musi niezwłocznie opuścić gospodarstwo i zostać odizolowany w ramach izolacji instytucjonalnej.
O testach dla pracowników sezonowych można także przeczytać na stronie KRIR.
Dodaj komentarz