Prace przy żniwach – trudno o pracowników sezonowych

Kilka tygodni temu problem ten mieli właściciele plantacji owoców, teraz przyszedł czas na rolników intensywnie pracujących przy żniwach. Brakuje rąk do pracy, bo pracowników sezonowych jest jak na lekarstwo. Na ogłoszenia o pracę mało kto odpowiada.

Podczas żniw każda dodatkowa para rąk do pracy jest na wagę złota. Tymczasem okazuje się, że większość rolników, nawet tych gospodarujących na kilkusethektarowych areałach, prowadzi żniwa samodzielnie z pomocą rodziny czy sąsiadów.

Znalezienie dobrego pracownika często graniczy z cudem.

Adam, właściciel gospodarstwa pod Łomżą

Problem ze znalezieniem pracowników sezonowych występował co roku, teraz jednak nasilił się w związku z wejściem w życie Programu 500+.

Ludziom nie opłaca się pracować, skoro, szczególnie w przypadku rodzin wielodzietnych, mogą tyle samo otrzymać nie ruszając się z domu – mówi pan Adam, właściciel gospodarstwa pod Łomżą. – Ale to nie jedyny problem. Znalezienie dobrego pracownika często graniczy z cudem. Zatrudniałem już osoby, które musiałem po kilku dniach zwolnić, bo przychodziły do pracy po alkoholu. A to w przypadku prac żniwnych, przy niebezpiecznym sprzęcie, jest absolutnie niedopuszczalne. Zdarzały się też osoby, które przy okazji pracy przywłaszczały sobie sporo nieswojej własności.

Obecnie na ogłoszenia dotyczące prac sezonowych odpowiadają emeryci, którzy jeszcze czują się na siłach, by sobie dorobić.

Kiedyś do prac przy żniwach czy zbiorach owoców zgłaszały się przede wszystkim osoby młode, sprawne, nie bojące się pracy fizycznej. Obecnie na ogłoszenia dotyczące prac sezonowych odpowiadają emeryci, którzy jeszcze czują się na siłach, by sobie dorobić. Jednak nie każda praca jest dla nich wskazana.

W obliczu problemów ze znalezieniem dobrego pracownika w Polsce, wielu rolników kieruje swoje zainteresowania za wschodnią granicę.

– W przyszłym roku bez zastanowienia ściągnę pracowników z Ukrainy czy Białorusi – mówi pan Adam. – Wiadomo jaka jest sytuacja w ich krajach. Takie osoby nie wybrzydzają, jeśli chodzi o stawki, uczciwie pracują, nie kombinują. Znajomi, którzy już zatrudniali cudzoziemców, nigdy nie mieli z nimi żadnych problemów.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *