Uprawa wiśni: nawożenie i sadzenie drzewek

Uprawa wiśni to dobry pomysł na rozpoczęcie przygody z sadownictwem lub dodatkową uprawę w naszym obecnym biznesie. Jeśli zdecydowaliśmy się więc na uprawę wiśni koniecznie musimy zapoznać się z tym jak ją nawozić, a przede wszystkim posadzić. Na etapie zastanawiania się nad wyborem konkretnej odmiany tego szlachetnego drzewka warto wziąć pod uwagę głównie podatność chorobową danego gatunku.

Pamiętajmy, że wiśnie nie są drzewami długowiecznymi, a gdy dotknie ją choroba w znacznym stopniu drzewko musimy wyciąć. Co w takim razie z sadzonką? Sadzonki kupujemy tylko od zaufanego dostawcy, nie oszczędzajmy na wątpliwej jakości sadzonkach ponieważ więcej na tym stracimy niż zyskamy. Wysokiej jakości sadzonka wiśni ma zwykle przynajmniej 1,2 m wysokości z dobrym rozgałęzieniem, które wyrosło już na przynajmniej 40 centymetrów.

Jeśli sadzonka spełnia opisane wymagania, wygląda zdrowo, a sprzedawca jest zaufanym dostawcą to z całą pewnością możemy zakupić takie sadzonki. Wiśnie lubią glebę głęboką i przewiewną dobrze jest też sadzić wiśnie na lekkich wzniesieniach.  Uprawa wiśni jest wymagająca: zapotrzebowanie na wodę i składniki mineralne drzewka owocowego jest wysokie.

Uprawa wiśni musi być więc dobrze nawadniana i ściółkowana. Obfite nawadnianie dotyczy głównie młodych wiśni, te starsze nie potrzebują już aż tak intensywnego nawadniania, jednakże nawet one nie przepadają za suszą. W kwestii sadzenia wiśni sprawa też nie należy do skomplikowanych. Odpowiedni termin dla wykonania tego zadania to zwykle wczesna wiosna. Gdy przygotowaliśmy odpowiednio glebę (przekopanie i dodanie do gleby odpowiednich nawozów lub kompostu). Możemy zacząć sadzić wiśnie. Wczesna wiosna jest dosłownym terminem, gdy temperatury regularnie są powyżej zera i zaległe śniegi stopniały to czas odpowiedni dla sadzenia wiśni.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.7 / 5. Liczba głosów 23

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *