Uprawa ziemniaka wczoraj i dziś

Download PDF

Jeszcze do niedawna wykopki kojarzyły się z ręcznym zbieraniem ziemniaka. Dziś zbiór bulw tej rośliny, jak i sama uprawa ziemniaka to w pełni zmechanizowane prace. Do konsumenta trafia zaś czysty i zapakowany produkt dystrybuowany przez wyspecjalizowane zakłady. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak wygląda droga ziemniaka z pola na nasze stoły.

Produkcja ziemniaka wiąże się dziś niemal z pełną mechanizacją. Wybór nowoczesnych maszyn jest jednak duży. Na jakie rozwiązania stawiają duże gospodarstwa trudniące się uprawą ziemniaka, a w co inwestują te mniejsze?

uprawa ziemniaków

Do niedawna w większości gospodarstw ziemniaki zbierano wyłącznie ręcznie.

Maszynowy postęp na ziemniaczanym polu. Od kopaczki do kombajnu ziemniaczanego…

Każdy, kto pamięta dawne czasy i pierwsze kopaczki podczepiane do ciągników, wie, jak wiele pracy trzeba było włożyć w zebranie ziemniaków. Na pola wychodziły więc często całe rodziny, nierzadko zapraszano również sąsiadów, by wspólnymi siłami pozbierać bulwy do koszy i wiaderek, a potem przewieźć je przyczepami do gospodarstwa. Na tym jednak praca z ziemniakami się nie kończyła, bo trzeba było je jeszcze przebrać według wielkości i dopiero te najlepsze, najdorodniejsze, można było przeznaczyć na sprzedaż. Pozostałe pożytkowano natomiast w gospodarstwie: jako pokarm dla domowników, zwierząt gospodarskich i materiał sadzeniakowy. 

Z forum

Powiązany temat:

Uprawa ziemniaka
kamil255
Jest już sporo na temat ziemniaków, wystarczy poszukać a nie zakładać nowy temat.
zobacz więcej »
adamski1510
Witam wiem że jest już po sezonie ale szykuje się na kolejny sezon i mam do was kilka pytań odnośnie ziemniaka jadalnego do sklepów jaki nawóz jaka odmiana jaka ziemia opryski po ...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o