Usuwanie folii rolniczych i odpadów – zmiana terminów

Download PDF

Usuwanie folii rolniczych i odpadów za dopłatą to program, który cały czas trwa. Jednak ze względu na wyczerpujący się limit de minimis jego przyszłość była niepewna. NFOŚiGW poinformował niedawno, że udało się wydłużyć termin wydatkowania środków na 2021 r.

Dłuższy termin na wydatkowanie środków przez gminy

Program „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” wydłużono do 31 marca 2021 r.

Dzięki tej decyzji gminy mogą zakończyć realizację inwestycji rozpoczętych w 2020 r. Gminy, które nie wykonały sprawozdania pomocy de minimis udzielanej rolnikom w systemie SRPP, zgodnie z pkt 7.3.2 programu, będą mogły dokonać takiego sprawozdania w 2021 r.

Jest to możliwe w ramach krajowego limitu pomocy de minimis w rolnictwie na lata 2019-2021.

Usuwanie folii rolniczych i odpadów – budżet i koszty kwalifikowane

Budżet na realizację celu programu dla bezzwrotnych form dofinansowania wynosi do 50 tys. zł.

Natomiast, do kosztów kwalifikowanych zgodnie z wytycznymi należą koszty:

  • transportu z miejsc wskazanych do zbierania odpadów pochodzących od rolników
  • odzysku, lub unieszkodliwienia odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag

Nie wszystkie gminy zrealizują program

Jak wynika z informacji podanych przez WIR nie wszystkim gminom uda się zrealizować program, pomimo podpisania umowy. Główny powód jest taki, że niektóre gminy nie znalazły wykonawcy usługi utylizacji folii i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej w cenie podanej przez NFOŚiGW.

Ponadto, firmy utylizacyjne zwracają szczególną uwagę na szereg mankamentów odpadów. Dotyczy to przede wszystkim zanieczyszczeń przez ziemię, bądź kiszonkę. Co z kolei znacząco obniża jej przydatność do utylizacji, a także podnosi koszty tego procesu.

W związku z tym na chwilę obecną nie jest wiadome, czy program będzie dalej realizowany. Z pewnością aktualne informacje w sprawie programu usuwania folii rolniczych pojawią się na stronie NFOŚiGW.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o