Usuwanie folii rolniczych – nowy nabór startuje już w styczniu 2023 r.!
Już w pierwszych dniach stycznia 2023 r. ruszy kolejny nabór wniosków na ,,Usuwanie folii rolniczych”. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i teraz dofinansowanie będzie przyznawać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Sprawdźmy zatem, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie do utylizacji folii rolniczych.
Nabór wniosków na ,,Usuwanie folii rolniczych w 2023 będzie prowadzony w ramach programu priorytetowego realizowanego przez NFOŚiGW. Jego celem jest rozwój systemów zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych pochodzących z rolnictwa.
Spis treści
Usuwanie folii rolniczych 2023 – dla kogo dofinansowanie?
Beneficjentami programu priorytetowego są jednostki samorządu terytorialnego. Jednak ostatecznymi odbiorcami, którzy mogą skorzystać z dofinansowania są posiadacze odpadów z folii rolniczych. Jak również siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag, czyli rolnicy.
Producenci, którzy chcą otrzymać dofinansowanie do utylizacji folii rolniczych powinni złożyć wniosek w wersji elektronicznej poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”). Jednakże ten sposób złożenia wniosku wymaga podpisu elektronicznego.
W razie jego braku wnioskodawca oprócz przesłania wniosku w wersji elektronicznej powinien przesłać wygenerowany przy użyciu GWD:
- wydruk wniosku w którym na pierwszej stronie znajduje się kod kreskowy,
- oświadczenie wraz z podpisem zgodnym z zasadami reprezentacji wnioskującego.
Wnioski o dofinansowanie na ,,Usuwanie folii rolniczych” w 2023 r. można składać w terminie od 2 stycznia do 31 marca 2023 r.
Dofinansowanie do folii rolniczej – zasady
Wsparcie finansowe pozwalające na usunięcie folii rolniczych przyznaje się w formie dotacji do 100% kosztów kwalifikowanych. Przy czym, okres kwalifikowalności kosztów liczony jest od 01.11.2022 r. do 31.12.2023 r.
Jednakże należy pamiętać, że kwota dofinansowania nie może przekroczyć iloczynu 500 zł i wyrażonej w Mg masy odpadów. Odpadami mogą być pozostałości folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, a także opakowań po nawozach i typu Big Bag unieszkodliwionych lub poddanych odzyskowi w ramach przedsięwzięcia. Ponadto, warto podkreślić że podatek VAT nie stanowi kosztu kwalifikowanego przedsięwzięcia.
Usuwanie folii rolniczych 2023
Tak jak już wspomnieliśmy dofinansowanie w tym zakresie przyznaje się w formie dotacji która będzie wypłacana w postaci transz w formie refundacji.
W przypadku wyczerpania limitu środków w planie finansowym NFOŚIGW w roku bieżącym istnieje możliwość przesunięcia zaplanowanych wypłat na rok następny. Aczkolwiek wypłaty można przesunąć o nie więcej, niż 1 rok w stosunku do planowanych terminów. Ponadto, przesunięcie może obejmować nie więcej, niż 50% kwoty zaplanowanej do wypłaty na dany rok.
Reasumując, usuwanie folii rolniczych w 2023 ma pomóc rolnikom w bezpiecznym pozbyciu się tych uciążliwych odpadów. Dzięki temu działaniu zmniejsza się liczba śmieci trafiających do środowiska czy to bezpośrednio wyrzucanych czy też „unieszkodliwianych” np. poprzez spalanie w nieprzystosowanych do tego piecach czy wręcz w ogniskach.
Czytaj również: Modernizacja gospodarstw rolnych ARiMR 2022 – dla kogo wyższe limity?
Źródło: NFOŚiGW
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!