Usuwanie folii rolniczych. Jest okazja pozbycia się uciążliwych odpadów

Idźcie do gminy i żądajcie wskazania miejsca, w którym złożycie odpady z folii rolniczych. Program pn. Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów z produkcji rolniczej już działa. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma na ten cel pieniądze.

Nowy program NFOŚiGW

Przetestowany w 7 gminach program pilotażowy, w wyniku którego zebrano 1150 ton folii porolniczych jest wdrażany w całym kraju. Od początku września trwa nabór do programu Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów z produkcji rolniczej. Więcej o programie na stronie https://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/usuwanie-folii-rolniczych/

Beneficjenci

Ministerstwo środowiska wskazuje jednego beneficjenta programu. Jest nim jednostka samorządu terytorialnego kraju. Z programu odniosą korzyści przede wszystkim rolnicy, którzy mają okazję pozbyć się odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag. Minister zachęca gminy do realizacji programu oraz występowania o środki finansowe. Program realizują gminy! Najważniejsze w programie jest to, że samorządy nie muszą dokładać do niego własnych pieniędzy. Zważywszy na fakt, że utylizacja odpadów jest zadaniem gminy, takie rozwiązanie problemu uciążliwych odpadów powinno zyskać szerokie poparcie. Najważniejsze jest jednak to, że na programie zyskuje oczywiście rolnik, dla którego usuwanie folii rolniczych jest problemem.

Samo się nie zrobi

Program pn. Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów z produkcji rolniczej jest atrakcyjny przede wszystkim dla gminy, ale też i dla rolników. Producenci powinni niezwłocznie udać się do gminy i zażądać wskazania miejsca składania odpadów. Gmina natomiast powinna niezwłocznie złożyć do NFOŚiGW wniosek o środki na ich utylizację.

Co gmina powinna wiedzieć?

W załączniku do uchwały Zarządu NFOŚiGW wymienia się przede wszystkim informacje związane z programem Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów z produkcji rolniczej.

Budżet

Budżet na realizację celu programu dla bezzwrotnych form dofinansowania wynosi do 100 000 tys. zł.  

Okres wdrażania

Program realizowany jest w latach 2019 – 2020, przy czym zobowiązania rozumiane jako podpisywanie umów o dofinansowanie podejmowane będą do 30.06.2020 r. a  środki wydatkowane będą do 31.12.2020 r.

Terminy i sposób składania wniosków

Fundusz prowadzi nabór wniosków w trybie ciągłym, prawie do końca roku. Ostatecznie nabór wniosków kończy się 20.12.2019 r. Podsumowując: terminy, sposób składania i rozpatrywania wniosków określone zostaną odpowiednio w ogłoszeniu o naborze lub w regulaminie naboru, które zamieszczane będą na stronie internetowej NFOŚiGW  https://www.nfosigw.gov.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 59

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Sławek pisze:

    Pewnie Gmina pozbiera folie i przerobi je na nowe. Ma fabryczkę na zapleczu i będzie działało. Pieniędzy jest na rok, co dalej?
    A może tak budować silosy? Nie będzie problemu.

  2. Marek pisze:

    Witam, jest jeden problem. Dofinansowanie wynosi w przypadku folii 500/ tonę, a firmy już chcą około tysiąca. Za resztę niech gmina zapłaci…. ale wszędzie piszę ładnie, że gmina wkładu nie musi mieć, że za darmo itp