VAT na nasienie zwierząt ulegnie obniżeniu?

Download PDF

Nowelizacja ustawy o VAT boleśnie dotknęła także hodowców zwierząt, którym podwyższono podatek w przypadku nasienia zwierząt. Apel w tej sprawie wystosował KRIR pisząc list do Mateusza Morawieckiego. Na list odpowiedział minister rolnictwa, a sprawę przekazano do ministra finansów, który ma obniżyć VAT na nasienie zwierząt.

Obniżenie podatku VAT na nasienie zwierząt jest konieczne!

Przypomnijmy, stawkę podatku VAT podwyższono z 8 % na 23 %. To nie spodobało się hodowcom, dlatego KRIR w ich imieniu zaapelował o zmianę przepisów. Wspominaliśmy o  tym w artykule Podwyżka VAT na nasienie zwierząt. Co to oznacza dla hodowców?

Minister Ardanowski zapewnił, że przywrócenie możliwości stosowania 8% stawki podatku na nasienie zwierząt jest konieczne. W związku z tym, MRiRW zwróciło się do Tadeusza Kościńskiego, Ministra Finansów o zmianę przepisów w tym zakresie.

Podwyższenie podatku spowoduje wzrost kosztów zakupu nasienia!

Szef resortu rolnictwa uważa, że stawkę podatku należy zmienić, ponieważ w Polsce technika rozrodu bydła i świń poprzez sztuczne unasienienie jest bardzo popularna. Pozwala ona na szerokie wykorzystywanie nasienia reproduktorów o najwyższej wartości hodowlanej, a także zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych.

Według Ardanowskiego podniesienie podatku VAT nie ma żadnego uzasadnienia. Co więcej, zwiększenie stawki podatku doprowadzi do wzrostu kosztów zakupu nasienia buhajów i knurów, który najbardziej odczują hodowcy MŚP.

VAT na nasienie zwierząt – podwyżka obniży wartość hodowlaną urodzonego potomstwa

Szef resortu rolnictwa podkreśla na koniec, że zmiana stawki VAT może doprowadzić do rezygnacji przez hodowców z inseminacji, bądź z zakupu nasienia od rozpłodników o wysokiej wartości hodowlanej. Hodowcy kierować się będą niższą ceną, a co za tym idzie decydując się na nasienie o niższej wartości hodowlanej.

W konsekwencji podwyżka VAT wpłynie na wartość hodowlaną urodzonego potomstwa. Z tego też powodu, minister rolnictwa ma nadzieję, że szef resortu finansów uwzględni powyższe argumenty i zmieni przepisy w zakresie podatku VAT.

Całą treść stanowiska Ministra Rolnictwa w sprawie obniżenia stawki VAT na nasienie zwierząt można przeczytać na stronie KRIR.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 11

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

A ty jak oceniasz 2020?Przeczytaj Sezon 2020 na plusie!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o