Wapnowanie pól odpowiedzią na drogie nawozy. Dowiedz się więcej!
Czy wapnowanie pól może stać się alternatywnym rozwiązaniem dla drogich nawozów? Jakie korzyści płyną z zabiegu wapnowania? Odpowiedzi i wątpliwości na te, a także inne pytania wyjaśniono podczas szkolenia online pod nazwą ,,Wapnowanie lekarstwem na drogie nawozy”.
Spotkanie online poświęcone wapnowaniu pól odbyło się 10 marca 2022 r. Podczas szkolenia online organizowanego przez Kopalnię Wapienia ,,Czatkowice”, a także MODR w Karniowicach dyskutowano o aspektach nawożenia azotowego i wapniowego w kontekście wciąż drożejących nawozów. Wapnowanie pól – jakie korzyści płyną z tego zabiegu? Jak optymalnie wykorzystać azot w uprawach? Jak utrzymać prawidłową wartość pH gleby? Sprawdźmy!
Spis treści
Wapnowanie pól a prawidłowe pobieranie azotu
Jak powszechnie wiadomo azot zalicza się do jednego z najważniejszych pierwiastków odpowiadających za prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Efektywne pobieranie tego makroelementu zależy jednak od kilku czynników, które omówiono podczas szkolenia online. Jak podkreślił prof. UPP dr hab. Witold Szczepaniak na pobieranie składnika z gleby przede wszystkim wpływa dostępność składnika.
Z jednej strony powinniśmy mieć rozpoznaną zawartość azotu mineralnego w glebie, to jest bardzo istotne. Z drugiej strony powinniśmy też w miarę oszacować uwalnianie azotu z zasobów organicznych – podkreślił prof. dr hab. Witold Szczepaniak.
Następnie, jak dodał prof. dr hab. Witold Szczepaniak znając potrzeby pokarmowe i dostępność składnika z gleby, a także szacując tempo uwalniania i przekształcania form organicznych można oszacować dawkę, którą należy zastosować żeby zrealizować potencjał plonotwórczy roślin.
Ponadto, o efektywności pobierania azotu decydują warunki pobierania, czyli np. wilgotność gleby, rozkład opadów, odczyn gleby. Na pobieranie azotu z gleby wpływa także zawartość dostępnych form potasu, fosforu, magnezu, wapnia czy siarki.
Badanie zasobności gleby w azot to obecnie konieczność?
W ostatnim czasie ceny nawozów kolejny raz niebotycznie podrożały. Dlatego według prof. dr hab. Szczepaniaka wykonanie analizy na zawartość azotu mineralnego w glebie to ważna kwestia, która pozwala na zwiększenie efektywności nawożenia azotem.
Jak poinformował prof. dr hab. Witold Szczepaniak rolnicy wciąż sceptycznie podchodzą do tego badania, mimo że dzięki otrzymanym wynikom ustalenie dawki azotu może być bardziej precyzyjne.
Tak naprawdę jeśli my nie zbadamy zawartości azotu mineralnego w glebie to możemy tylko szacunkowo starać się określić ile my tego składnika mamy tutaj na starcie wiosennej wegetacji roślin ozimych, czy też przed siewem kukurydzy.
Nie tylko azot pełni ważne funkcje dla roślin, ale także wapń odpowiadający za funkcje strukturalne, biochemiczne, jak również fizjologiczne. To pierwiastek który bierze udział w fundamentalnych procesach, które decydują o prawidłowym rozwoju roślin.
Wśród nich można wyróżnić procesy takie jak:
- stabilizacja komórek i błon cytoplazmatycznych,
- podział komórek merystemów wierzchołkowych (proces wzrostu),
- wzrost elongacyjny (wydłużeniowy) korzeni,
- zawiązywanie nasion,
- fotosynteza,
- ograniczenie skutków stresu termicznego.
Wapnowanie pól – regeneracyjne, zachowawcze, czy na słomę?
Te, a także inne powodu sugerują, że wapnowanie pól może być odpowiedzią na drogie nawozy. O czym z kolei więcej powiedział Jarosław Kuźmiński z Przedsiębiorstwa Rolnego ,,POLTOR”, który zaznaczył że wapnowanie pól powinno być traktowane jako pierwsze, przed procesem nawożenia mineralnego i naturalnego.
Oprócz tego, dodał: – To jest podstawowy zabieg agrotechniczny na którym powinniśmy się skupić. I nie ma wątpliwości dzisiaj, przy tych cenach, że jest to najbardziej efektywny sposób nawożenia.
Rolnicy który chcą zdecydować się na wapnowanie pól mogą przeprowadzić wapnowanie na jeden z trzech sposobów decydując się na wapnowanie regeneracyjne, zachowawcze lub wapnowanie na słomę (reszki pożniwne, poplony).
Wapnowanie pól w oparciu o wapno węglanowe Gruntcal®
Podczas szkolenia online wapnowanie pól omówiono w oparciu o stosowanie wapna węglanowego Gruntcal® z Kopalni Wapienia ,,Czatkowice”. Najważniejsze cechy wapna nawozowego Gruntcal®, a także sposób jego wysiewu przedstawiła Kamila Polak-Soska z Kopalni Wapienia ,,Czatkowice”.
Gruntcal®, czyli naturalne wapno nawozowe w formie pylistej wyróżnia się przede wszystkim wysoką zawartością węglanu wapnia (96 proc.). Ponadto, charakteryzuje się wysokim stopniem rozdrobnienia, 100 proc. reaktywnością, a także wysoką liczbą zobojętnienia. Oprócz tego, wapno nawozowe w sposób bezpieczny podnosi pH gleby, jednocześnie poprawiając jej strukturę i żyzność.
Co warto podkreślić, nawóz Gruntcal® został umieszczony przez IUNG-PIB w Puławach w wykazie nawozów i środków poprawiających właściwości gleby. Ponadto, zakwalifikowano go również do stosowania w rolnictwie ekologicznym pod numerem NE423/2018.
W trakcie szkolenia online Kamila Polak-Soska z Kopalni Wapienia ,,Czatkowice” przekazała także najważniejsze informacje dotyczące wysiewu wapna Gruntcal®, który przeprowadza się przy użyciu rozsiewaczy z przenośnikiem ślimakowym lub za pomocą przystawki ślimakowej do rozsiewaczy tarczowych.
Więcej informacji o wapnie nawozowym Gruntcal®, a także listę dystrybutorów można znaleźć na stronie internetowej Kopalni Wapienia ,,Czatkowice” Sp. z o.o.
Czytaj również: Co z dopłatami do nawozów? Wymijająca odpowiedź KE
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!